в означеннях
Тлумачення, значення слова «порушення»:

ПОРУ́ШЕННЯ, я, сер.

1. чого. Дія за значенням порушити 1—4 і порушитися 1. — За дорученням фракції соціал-демократів більшовиків я заявляю рішучий протест проти цього зухвалого порушення самих основ свободи і демократії (Андрій Головко, II, 1957, 521); Улаштувати другий напад на чужі отари він не наважувався: те, що можна було собі дозволити в путі, тепер би лише зганьбило його, як кричуще порушення старовинного звичаю (Зінаїда Тулуб, В степу... 1964, 118); Всякі роботи, зв'язані з можливим порушенням сну і спокою хворих (наприклад, миття і прибирання палат), не дозволяються (Загальний догляд за хворими, 1957, 29); Повість «Маслини» [В. Дрозда] цінна порушенням злободенного питання про моральну відповідальність людини перед своїм народом, суспільством і часом (Вітчизна, 6, 1968, 202).

2. розм. Відхилення від правил, відступ від законів, невідповідність традиції, звичаям і т. ін. Блаженкова обслуга, найхитріша з усіх обслуг, знову, замість п'яти мін, випустила сім. Ці орли, певно, надіються, що старший лейтенант за пострілами інших не помітить їхнього порушення (Олесь Гончар, III, 1959, 276); Кожного ранку Гнат об'їжджає село, щоб встановити, чи всі вийшли на роботу, чи немає ніяких порушень, як-от крадіжка колгоспного майна, порубка дерев на шляху, ночівля проїжджих та перехожих без його дозволу і т. д. (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 65).

3. спец. Відхилення в ході, перебігу фізіологічного процесу, функціонуванні якого-небудь органу і т. ін. Зловживання чаєм може викликати легку збудженість, неспокійний сон, прискорене серцебиття і порушення травлення (Українські страви, 1957, 284); Для лікування неврозів і функціональних порушень у органічних хворих стали застосовувати терапію сном (Наука і життя, 4, 1961, 45); Порушення обміну речовин.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, . — Стор. 297.

Коментарі (0)