в означеннях
Тлумачення, значення слова «посад»:

ПОСА́Д 1, у, чол., іст.

1. У Давній Русі X—XIV ст. та в Російській державі XV—XVIII ст. — ремісничо-торговельна частина міста за міською стіною. Міста Київської Русі XI—XII ст. складалися в основному з двох частин.. — «дитинця», де розміщалися князівський двір, міські і церковні власті, і основної міської території-«предграддя», тобто посаду, де жило ремісничо-торговельне населення (Історія УРСР, I, 1953, 66); З літопису ми знаємо, що Поділ був головним торговельно-ремісничим посадом Києва (Наука і життя, 11, 1972, 33).

2. У дореволюційній Росії — передмістя або селище, де жили ремісники, торговці та міська біднота. Отаманова хата стояла за посадом, на хуторі (Нечуй-Левицький, II, 1956, 223); Шевченко мовчав. Подорож змучила його вкрай. Все бачене в дорозі: болотяні низовини Інгерманландії, дрімучі Костромські та Володимирські ліси, міста та посади, села й поля, весняна могутня розкіш Волги в водопіллі, заволзькі чорні землі, моторошно пустельний степ — все змішалося в якийсь строкатий хаос (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 24).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, . — Стор. 305.

Коментарі (1)

ПОСА́Д 2, у, чол., етн. Місце за столом, де сидять наречений і наречена під час весілля. За столом вже молодая Сіла на посад, На лавочках всі дружечки Посідали вряд (Леся Українка, I, 1951, 323);  * У порівняннях. Сидить Щур рядочком із дівчиною на семінарському столі, як на посаді (Степан Васильченко, I, 1959, 241).
 На посад саджати (посадити, садовити, посадовити) кого — виконуючи народний весільний ритуал, запрошувати молодих зайняти почесне місце на покуті.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, . — Стор. 305.

Коментарі (1)

ПОСАД 3, у, чол. Пара млинових жорен, одне з яких нерухоме, а друге обертається на ньому. Разовий, або простий, помел характеризується тим, що борошно одержують за один прохід зерна через жорновий посад, причому зерно розмелюється разом з оболонками (Колгоспна виробнича енциклопедія, II, 1956, 76).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, . — Стор. 305.

Коментарі (1)