в означеннях
Тлумачення, значення слова «поширюватися»:

ПОШИРЮВАТИСЯ, юється, недок., ПОШИРИТИСЯ, иться, док.

1. Ставати ширшим, більшим за розміром; розширюватися. Місто поширювалося в своїх рамках, прокладалися нові вулиці (Юхим Мартич, Повість про нар. артиста, 1954, 124); Очі поширились і дивились в якусь точку в просторі так пильно (Леся Українка, III, 1952, 693);
//  Займати більше місця, захоплювати більшу територію. Заграва поширювалася, росла, розмотувалася в огненне кільце (Яків Качура, II, 1958, 358); Треба було вскочити до канцелярії й загасити вогонь, поки він не поширився далі (Леонід Смілянський, Сашко, 1954, 205);
//  Займати, наповнювати собою щодалі більший простір. Неподалеку щось ліниво обізвалось, потім той звук почав наростати, поширюватись, досягнув острова (Юрій Збанацький, Курилові о-ви, 1963, 66).

2. Ставати більшим за обсягом, складом, змістом; розвиватися. Однією з прикмет творчості Лесі Українки є своєрідна міграція мотивів і образів ранньої лірики в писані пізніше драматичні твори, де ці мотиви й образи поширювались і поглиблювались (Вітчизна, 2, 1961, 149).

3. на кого — що. Потрапити під дію або вплив чого-небудь. При згадці самого імені Оленки суворі обличчя вояків світлішали, і не було тут такого, на кого б не поширювалась її влада — влада любові! (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 300); На працівників РТС і МТС повністю поширюється законодавство про соціальне страхування та трудове законодавство СРСР (Лікарська експертиза.., 1958, 13).

4. Ставати приступним, відомим для багатьох. Мабуть, ніде доцільна думка, свіжа ініціатива не поширюється з такою блискавичною швидкістю, як на фронті (Олесь Гончар, III, 1959, 224); Ідеї марксизму-ленінізму, ідеї Жовтня поширились на всій землі, підняли народи на боротьбу проти гнобителів, за свою свободу і незалежність (Комуніст України, 2, 1967, 4);
//  Передаватися від одного до другого, охоплюючи велику кількість людей (про хворобу). Вірусний грип може поширюватися на великих територіях, в таких випадках говорять про пандемію грипу (Хвороби дитячого віку, 1955, 289).

5. тільки недок. Пас. до поширювати 5. Важливим засобом революційного впливу більшовицької партії на маси були революційні прокламації, які друкувалися і поширювалися підпільними партійними організаціями (Народна творчість та етнографія, 3, 1957, 15).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, . — Стор. 483.

Коментарі (0)