в означеннях
Тлумачення, значення слова «послуга»:

ПО́СЛУГА, и, жін.

1. Дія, вчинок, що дає користь, допомогу іншому. Якщо буде потрібна яка-небудь з мого боку послуга, то я радніший виконати її на цій посаді, що займаю тепереньки (Панас Мирний, V, 1955, 431); — На все добре, Гервасію. Постарайся влагодити все ладком, а я не забуду твоєї послуги... (Михайло Стельмах, I, 1962, 289); Василь Іванович того не знав, з якою радістю я заходилась підігрівати чай. Було дуже приємно зробити для нього маленьку послугу (Олекса Гуреїв, Осок, друзі, 1946, 55);
//  перен. Сприяння розвиткові, піднесенню, поширенню чогось. [Монтаньяр:] Ото була б послуга для ідеї і помста за товаришів-героїв! (Леся Українка, II, 1951, 175).
Ведмежа послуга див. ведмежий; До ваших (твоїх) послуг; заст. До вашої (твоєї) послуги; До послуг вам хто — ввічлива форма висловлення готовності допомогти, прислужитися, стати в пригоді кому-небудь. — Якщо ви захочете в Полтаві дістати нових п'єс, то я до ваших послуг. У мене там серед театралів давні знайомства (Олесь Гончар, II, 1959, 169); — Я ось зараз закінчу, тоді весь до твоїх послуг (Андрій Головко, II, 1957, 553); До послуг чиїх; заст. До послуги чиєї; До послуг кому що — щось надається у повне розпорядження кого-небудь, хтось може без будь-яких обмежень користуватися чимсь. — Коли вас цікавлять, наприклад, мандрівки по морях земної кулі або ботаніка чи географія, — корабельна бібліотека до ваших послуг (Зінаїда Тулуб, Із степу.., 1964, 271); До її послуг — просто розкішні парки Ташкента, де можна чудово провести час (Іван Ле, Міжгір'я, 1959, 23); [Антоніо:] Маестро! ..верніться-бо в Італію! .. Мій корабель до вашої послуги з господарем його (Леся Українка, III, 1952, 120); — Хаквілавіліс буде тут завжди вам до послуг (Юрій Смолич, I, 1958, 87); Робити погану (кепську) послугу кому — невдалим втручанням у чиїсь справи замість допомоги завдавати шкоди, неприємностей кому-небудь. «Франка б вам за се не подякував», — запевняли мої обидва сперечники і прочитали мені щось наче «нотацію»; .. що я роблю Вам дуже кепську послугу, боронячи Вас, коли Вам самим зовсім непотрібна, а може й образлива така оборона (Леся Українка, V, 1956, 434); Зустрічаються ще й батьки, які надмірно балують молодь, роблячи погану послугу і дітям і суспільству (Радянська Україна, 28.II 1957, 1); Користуватися послугами: а) (кого) залучати когось до виконання якої-небудь роботи. Всеволод користувався послугами грузинських майстрів на будівництві Дмитрівського собору у Владимирі (Історія СРСР, I, 1956, 62); б) (чого) використовувати щось з певною метою; Пропонувати (запропонувати) свої послуги кому — виявляти бажання, готовність допомогти кому-небудь у чомусь. Пристаркуватий ротний кравець довго вагався, доки, смішно надимаючись, зважився-таки запропонувати Ясногорській свої послуги (Олесь Гончар, III, 1959, 199); Машиніст, довідавшись, що ми солдати-втікачі і тепер хочемо якось добратися до Берліна, запропонував свої послуги (Петро Колесник, На фронті.., 1959, 194).

2. перев. мн. Робота, виконувана для задоволення чиїх-небудь потреб; обслуговування. Необхідно здешевити послуги як кредитних закладів, так і торговельних апаратів (КПУ в резолюціях і рішеннях.., 1958, 209);
//  тільки мн. Система господарсько-побутових вигод, що надаються населенню. Центральний Комітет [КПРС] вважає, що особливого значення набирає сьогодні також завдання забезпечення зростаючого платоспроможного попиту населення продовольчими і промисловими товарами, а також послугами (Матеріали XXIV з'їзду КПРС, 1971, 51); Швидкими темпами збільшується виробництво товарів широкого вжитку, розширюються побутові послуги (Комуніст України, 3, 1970, 16). Будинок (бюро) [добрих] послуг — заклад для побутового обслуговування громадян. У селищі Новопсков буде збудовано будинок добрих послуг, автобусну станцію, кінотеатр, кілька магазинів (Хлібороб України, 3, 1967, 32); Комунальні послуги див. комунальний.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, . — Стор. 341.

Коментарі (0)

ПОСЛУ́ГА, и, жін., заст.

1. Служіння, слугування. Дам тобі.. старшого сина на послугу (Словник Грінченка); На другий день Мокрина серед села, прилюдно, цілий день, мазала панські кухні зокола, а на шиї в Мокрини, за її щирі послуги — на червоній стьожечці теліпалося здохле котятко! (Панас Мирний, I, 1949, 200); [Лицар:] Гордую тобою я не тим, що хлопка ти, а тим, що на послугах розгубила сумління й честь (Леся Українка, II, 1951, 195); Хто цілком на послугу народу Віддає своє життя слабе, В боротьбі за щастя, за свободу — Тільки той переживе себе! (Михайло Старицький, Вибр., 1959, 96); Розглянувши добре цього індивіда, мусила вона констатувати, що чудар-господар і людей до послуг собі добирає таких кумедних, як і сам (Юрій Смолич, I, 1958, 64).
Бути на послугах (на послузі) в кого, заст.: а) бути служником (служницею) в кого-небудь. Сто листів писав до неї — Не дає вістей, Хоч у неї на послугах — Тисяча людей... (Агатангел Кримський, Вибр., 1965, 288); [Бавмерт:] Був [Єгер] на послузі в офіцера. Ти тільки слухай, як він по-панськи говорить (Леся Українка, IV, 1954, 215); б) бути чиїмсь попихачем. Буржуазний уряд ЗУНР став на захист капіталістичної і поміщицької власності, був на послугах у імперіалістів Англії, США (Радянська Україна, 14.IV 1959, 3).

2. чол. і жін. Служник, служниця. Не втішайся, мати, мною, не буду ті послугою (Словник Грінченка).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, . — Стор. 342.

Коментарі (0)