в означеннях
Тлумачення, значення слова «потрібно»:

ПОТРІБНО, присудк. сл.

1. Необхідно, слід (робити, виконувати що-небудь). Коли будете посилати мені книжки, звістіть, що саме посилаєте. Це потрібно (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 275); — Що нам потрібно в першу чергу? Якнайтісніше зв'язатися з масами. Так нас учить товариш Ленін (Андрій Головко, II, 1957, 465); Ріст рослин при вивченні стану їх живлення особливо потрібно враховувати в садах (Хлібороб України, 11, 1967, 10);
//  Необхідно (витратити, використати, мати в наявності) для виконання, здійснення чогось. Коли тільки матиму можливість, то пришлю тобі ще грошей, тоді ти половину їх оберни, куди там тобі здасться потрібніше (Леся Українка, V, 1956, 216); — У вас, мабуть, працює багато робітників? — запитала Сахно. — Щоб виконати всю роботу тут, потрібно чимало робочих рук (Юрій Смолич, I, 1958, 73); Всього в бараці тисяча двісті чоловік. Навіть при найшвидшому розливанні супу потрібно дві години (Антон Хижняк, Тамара, 1959, 179); Бажано, навіть потрібно, щоб між автором оригіналу і перекладачем була внутрішня спорідненість (Максим Рильський, IX, 1962, 21).

2. кому, чому, для кого — чого. Необхідно для когось, чогось, слід мати кому-небудь. — Хіба ви не знайдете собі якої іншої [дівчини], в Одесі, чи в Кишиневі?.. — Мені нікого не потрібно, окрім вашої дочки. Я без неї не можу жити, — сказав Ломицький (Нечуй-Левицький, VI, 1966, 64); Все те [ремісники, купці, крамарі, пани] живе тільки на гроші, все те купує, що потрібно для життя, а не своїми руками добуває (Панас Мирний, III, 1954, 140); — Я хотів у Лютеньках вступити в місцевий [партизанський] загін, але той голова колгоспу, з яким я вів переговори, сказав мені, що людей їм поки що не потрібно (Олесь Гончар, IV, 1960, 93); Вони зустрілися очима, і вже їм не потрібно було ні розповідей, ні спогадів — вони розуміли один одного (Семен Журахович, До них іде.., 1952, 12).
 Конче (вкрай, страх) потрібно — надзвичайно необхідно. — Всі вони [пани] однакові. Грошей страх потрібно, раді б хоч з землі викопати, хоч з коліна вилупити, а в голові олію [олії] нема! (Іван Франко, III, 1950, 391); Потрібно, як собаці п'ята нога (як собаці здрастуйте, як торішній сніг і т. ін.), ірон., лайл. — зовсім непотрібно. Дуже йому потрібно лаятися з шуряком, а головне — з Варею. Авжеж, як собаці — здрастуйте! (Ярослав Гримайло, Незакінчений роман, 1962, 38).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, . — Стор. 425.

Коментарі (0)