в означеннях
Тлумачення, значення слова «повбиратися»:

ПОВБИРАТИСЯ, ається, аємося, аєтеся, док.

1. Одягтися (про все або багато чого-небудь, про всіх або багатьох). Тим часом Надезя й Палазя повбирались і повиходили в світлицю (Нечуй-Левицький, III, 1956, 184);
//  Гарно одягтися; нарядитися (про всіх або багатьох). Дома в себе вони.. ходять було в дьогтяних сорочках да в дірявих кожухах-кажанках, а тут повбирались у такі жупани, що хоть би й гетьманові (Пантелеймон Куліш, Вибр., 1969, 78); [Пані Люба (до дівчат):] Чого це ви, дівчата, повбиралися сьогодні? Свято яке почули? (Степан Васильченко, III, 1960, 200);  * Образно. Білий чистий сніг покривав дахи, галуззя дерев, і навіть кілля в плоті.. повбиралось у маленькі біленькі шапочки (Наталія Кобринська, Вибр., 1954, 106).

2. Прикрасити себе чим-небудь (про всіх або багатьох). Дівчата вперше, після довгого посту, повбирались в квітки й стрічки, скільки в їх лежало в скринях (Нечуй-Левицький, III, 1956, 104);  * Образно. Глянь, смереки зеленії коси повбирались у яснії роси (Леся Українка, I, 1951, 201).

3. розм. Забруднитися (про всіх або багатьох). Хлопці повбирались у крейду.

4. розм. Проникнути, пробратися куди-небудь, удаючись до хитрощів, підкупу і т. ін. (про всіх або багатьох). — Їм [панам] що? — четвертий каже. — Вони собі повбирались в управу, лущитимуть з нас грошики та й ні гадки! (Панас Мирний, I, 1949, 393).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 636.

Коментарі (0)