в означеннях
Тлумачення, значення слова «позиція»:

ПОЗИ́ЦІЯ, ї, жін.

1. Положення, постава тіла; поза. Каминецький не відзивається. Зціпивши зуби, зосереджено стежить за рухом поплавка на воді. Навіть спина його прибрала напружену позицію: ось-ось колихнеться червона цятка (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 249); Якусь секунду стояли [батько і син] в напруженні, потім рвонулись один до одного, схопилися, вперлися один у одного плечима і хитро, пружно заходили ногами, вибираючи вигіднішу позицію для ривка (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 234);
//  У музикантів — певне положення рук, пальців під час гри на музичних інструментах;
//  У спорті — положення тіла, поза під час яких-небудь вправ, при рухах;
//  У танцях — певне положення рук, ніг. У народно-сценічному танці ті ж позиції ніг, що і в класичному (Гуменюк, Українські народні танці, 1969, 35); Позиції рук.
Ставати (стати) в позицію — те саме, що Ставати (стати) в позу (див. поза 1). [Степан Демидович:] Так вам прочитати [вірші] ? [Писар:] Кажу ж вам, що горю. Ставайте в позицію та зразу й смаліть (Володимир Самійленко, II, 1958, 130); Йон крутнувсь по льохові, витяг з кутка мітлу з довгим держалном, став у позицію, підняв кумедно догори плечі, так що голова сховалась межи ними (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 243).

2. Розташування, місцезнаходження, положення кого-, чого-небудь. Отець Тріщин витягнув з рота індиче стегно, але задержав його в такій позиції, що мав змогу кожного часу вхопити зубами те самісіньке місце, яке гриз перед тим (Лесь Мартович, Тв., 1954, 404); Непомітно якось займа він свою улюблену позицію, зіпершись спиною до грубки (Степан Васильченко, IV, 1960, 18); Сонце пекло. Ми міняли свої позиції в бузині: пересувалися в тінь (Євген Кравченко, Сердечна розмова, 1957, 178);
//  перен. Становище, роль, місце кого-, чого-небудь у суспільному житті, науці, мистецтві і т. ін. 50-річчя Жовтня радянський народ відзначає в умовах дальшого зміцнення міжнародних позицій нашої країни (Комуніст України, 2, 1967, 4); Справа честі радянських учених — закріпити за радянською наукою завойовані передові позиції у найважливіших галузях знання і зайняти провідне становище у світовій науці по всіх основних напрямах (Програма ІШРС, 1961, 113).

3. Ділянка місцевості, зайнята військами і обладнана для ведення оборони або як вихідний рубіж для наступу. Був це один з найбільших штабних донжуанів, і більше заслуг поклав він у здобуванні жіночих сердець, ніж неприятельських позицій (Наталія Кобринська, Вибр., 1954, 187); За Доном армія обернулась лицем на захід і північ і стала на позиції (Петро Панч, О. Пархом., 1939, 98); Німецьке командування про всякий випадок готує собі запасну позицію на правому березі Дніпра... (Дмитро Бедзик, Дніпро.., 1951, 30);
//  перев. мн. Район бойових дій. Майже три роки без перерви блукав я на передових позиціях (Степан Васильченко, Незібрані твори, 1941, 196); Чумаченко побіг далі, і на схилі висоти, що виходила фронтом до .. позицій німців, побачив засипану до пояса людину, що одгрібала себе руками (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 316);  * Образно. Прорвала [Лукерка] фронт. Ми з кумом на зарані підготовані позиції — в погрібник (Остап Вишня, I, 1956, 255).
Вогнева позиція див. вогневий; Командна позиція див. командний.
Займати (зайняти) позицію (позиції) див. займати; Здавати (здати) позиції див. здавати.

4. перен. Точка зору, ставлення до чого-небудь, що визначає характер поведінки, дії. Слухайте, голубчику, здобудьтеся врешті на філософську позицію, чи заткніть вуха й заплющте очі, — як уже хочете, а не зважайте тільки на всякі свинства (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 444); Книга «З вершин і низин» яскраво відбиває громадсько-політичні позиції молодого Франка (Максим Рильський, III, 1956, 271);
//  Поведінка, характер дій, що зумовлені цією точкою зору, цим ставленням. Найбільше вражала Ольгу в цій справі позиція самого стрийка Нестора. Він не тільки не підтримав Ольгу в її намірі боротися з «типом», але ще й проявив незрозумілу та непростиму в очах Ольги пасивність (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 369).

5. Розміщення фігур у який-небудь момент гри (в шахи, крокет, лапту і т. ін.). Насамперед позиція задачі, тобто розміщення фігур, не повинна суперечити можливості її формування внаслідок закономірності ходів з початку гри в шахи (Шахова композиція.., 1957, 5).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 815.

Коментарі (1)