в означеннях
Тлумачення, значення слова «практика»:

ПРА́КТИКА, и, жін.

1. У філософії — вся діяльність людей, спрямована на перетворення матеріального світу (на створення матеріальних і духовних благ, необхідних умов існування суспільства, втілення в життя ідей, планів, намірів). Якщо включити критерій практики в основу теорії пізнання, то ми неминуче матимемо матеріалізм, — говорить марксист (Ленін, 18, 1971, 130); Будучи істотним виявом активності людини, практика водночас не суперечить об'єктивним закономірностям дійсного світу (Комуніст України, 4, 1968, 55).

2. Життя, дійсність як галузь застосування й перевірки достовірності певних настанов або висновків. Згоджуюсь з Вами, що нам слід би мати свою газету поп[улярну], але щоб перевести сю думку на практику, треба бути на Укр[аїні] і довідатись про обставини (Леся Українка, V, 1956, 171); — У тебе все з теорії. А в мене — все з натури, з практики (Іван Багмут, Служу Рад. Союзу, 1950, 71); За порівняно короткий історичний строк колгоспи пройшли великий шлях розвитку, на ділі, на практиці довели свою велику життєву силу і переваги над одноосібними формами господарства (Комуніст України, 12, 1967, 48).

3. Здійснення, хід, проведення чогось (звичайно як втілення в життя ідей, планів, намірів і т. ін.). Всі здобутки науки, демонстрація й ужиток яких не потребували великих витрат, провірялися [перевірялися] тут же на практиці (Гнат Хоткевич, I, 1966, 151); Джерелом, яке забезпечило формування і зростання української радянської літератури як літератури соціалістичного реалізму, є соціалістична дійсність, практика комуністичного будівництва (Історія української літератури, II, 1956, 659);
//  Діяльність кого-, чого-небудь як набуття певних знань, навичок, досвіду і застосування їх у чомусь. Багато розказував [О. Маковей] з своєї редакторської практики і взагалі про галицько-буковинські справи (Леся Українка, V, 1956, 338); Як свідчить практика, найбільшу користь серед кормових культур дають на зрошенні багаторічні трави, зокрема люцерна (Комуніст України, 8, 1968, 39); У щоденній практиці дитячих закладів трапляються так звані «практично здорові» діти і підлітки, які перебувають на грані норми з патологією і вимагають особливих індивідуальних гігієнічних заходів (Шкільна гігієна, 1954, 11); Довга практика навчила Васю винятково економно користуватися з того запасу повітря, яке він набирав у легені (Вадим Собко, Скеля.., 1961, 116);
//  Набутий досвід, сукупність навичок, конкретних знань у певній галузі діяльності. — Цілий ряд спроб з селекції й віддаленої гібридизації заслуговує, безумовно, найсерйознішої уваги. Це збагачує практику садівництва загалом і, зокрема, на півночі (Олександр Довженко, I, 1958, 447); Практика найбільшої в світі революції і соціалістичної перебудови суспільства, яке досягло нечуваних висот розвитку і процвітання, підтвердила історичну правоту ленінізму (Програма КПРС, 1961, 16).

4. Застосування і закріплення теоретичних знань учнів, студентів і т. ін. на виробництві. Після обіду Кардаш попрямував знайомою стежкою і непомітно опинився біля тих гостролистих кленів, які садив разом з Тонею ще під час студентської практики (Семен Журахович, Звич. турботи, 1960, 24); І от, нарешті, практику здали: Як рівним, нам потиснув майстер руки (Ігор Муратов, Повість.., 1948, 32); На базі заповідників [Академії наук УРСР] проходять виробничу практику студенти Московського, Київського.. та інших педагогічних інститутів (Вісник АН УРСР, 3, 1971, 32); Помалу, ледве переставляючи ноги, зайшло четверо хлопчаків на чолі з малим Тарасенком. — Вони прийшли на практику з біології, — доповів він учителеві (Юрій Яновський, II, 1954, 124).

5. заст. Діяльність або коло діяльності лікаря чи юриста. Хо чимчикує, поспішаючи до села, де молодий лікар, вірний своїй ідеї, мав розгорнути свою лікарську та просвітню практику (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 174); Лікар, що мав підтримувати ослаблене здоров'я Ядзі, був у близькому містечку, мав дуже широку практику і славу доброго лікаря (Наталія Кобринська, Вибр., 1954, 93);
//  Стажування на певній роботі. Умови такі: перший тиждень дурно працювати (практика), а потому — 40 карб. в місяць, хата, світло і паливо (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 126).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, . — Стор. 513.

Коментарі (0)