в означеннях
Тлумачення, значення слова «премія»:

ПРЕ́МІЯ, ї, жін.

1. Нагорода (переважно грошова) за успіхи чи заслуги в певній галузі діяльності, за досягнення кращих наслідків у чому-небудь (у змаганні, конкурсі тощо). Прикро скаржився мені [П. Саксаганський] на те, що зібрані на премію Івана Карповича гроші і досі не повернені куди слід (Панас Мирний, V, 1955, 425); Присуджувано премії. Я тріумфував, бо всі ті костюми, яким я присудив премії, якраз дістали їх (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 193); Молодь, молодь... Повен клуб. Грім овацій... Звуки труб, В клубі кращих величають, Кращим премії вручають! (Степан Олійник, Вибр., 1959, 205); Глянула [Галина] на елегантний наручний годинник — премію з обласної виставки за свою роботу в колгоспі (Євген Кротевич, Сини... 1948, 6); Зоя була найкраща шахістка в школі, а за фігурне катання.. не раз одержувала премії (Олесь Донченко, V, 1957, 384); Ленінська премія; Міжнародна премія Миру; Премія імені Т. Г. Шевченка; Нобелівська премія;
//  також із сл. перша, друга і т. ін. Грошова винагорода за кращий твір у галузі науки, техніки, літератури і мистецтва. Це оповідання [«Захар Беркут»] не тільки принесло мені визначену премію 100 гульденів, але й запрошення від Омеляна Партицького, що влаштував конкурс, помагати йому при редагуванні «Зорі» (Іван Франко, I, 1955, 37); [Нопна:] Все одно — перша премія закріплена за вами! Ви ж — провідний художник! (Любомир Дмитерко, Драм. тв., 1958, 464); Разом з «Увертюрою на чотири українських народних теми» Б. Лятошинського вона [симфонія Л. М. Ревуцького] була відзначена першою премією (Мистецтво, 1, 1959, 33); Двічі Федоров подавав свої поаці на присудження премії (Видатні вітчизняні географи.., 1954, 106).

2. Грошове чи матеріальне заохочення за успішну трудову діяльність; грошова винагорода за перевиконання виробничих норм, зниження собівартості продукції тощо як додаток до заробітної плати. — Оце ми тут говорили, що вийшла така постанова: достроково закінчується сівба — бригадирові видається премія: патефон .. або годинник (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 82); ..Політбюро вимагає безумовно переводу на премію якнайбільшої кількості осіб, відповідальних за швидкість і збільшення розмірів виробництва і торгівлі, як внутрішньої, так і зовнішньої (Ленін, 44, 1974, 341); Премії робітникам за виробництво продукції землеробства нараховуються і виплачуються головним чином в кінці року (Хлібороб України, 11, 1967, 27); За 100-процентний вихід телят по закріпленій групі корів доярка одержує премію — теля (Хлібороб України, 11, 1966, 12);
//  у сполуч. із сл. надбавка. Додаткова оплата того, що зроблено понад план. За махорку, здану понад план контрактації, премії-надбавки виплачуються в розмірі 60% середньої заготівельної ціни всієї махорки, зданої колгоспом (Технічні культури, 1956, 6); Колгосп одержав 201 тисячу крб. прибутку і 112 тисяч крб. премії-надбавки (Радянська Україна, 1.III 1946, 2).

3. У дореволюційній Росії — безплатна додача, надбавка при купівлі якогось товару чи якоїсь кількості товару;
//  Безкоштовний додаток до газети, журналу і т. ін.
 Видати премією — видати який-небудь твір як безкоштовний додаток до газети, журналу і т. ін. Славно було б, якби видати премією «Русалку» (твою оперетку) з музикою (Леся Українка, V, 1956, 114).

4. спец. Грошова винагорода, що виплачується урядами деяких держав як заохочення за реалізацію (звичайно експортну) деяких видів товарів. Експортна премія.

5. торг. Винагорода однієї з сторін, що укладають угоду, за внесення нею вигідних для контрагента змін в умови угоди.

6. фін. Різниця між біржовою і номінальною вартістю цінного паперу.
Страхова премія, спец. — грошова сума, що виплачується страхувальником страховій установі за певний риск, який вона несе. За договором страхування одна сторона (страхувач) зобов'язується заплатити умовлений внесок (страхову премію), а друга сторона (страхувальник) зобов'язується в разі настання передбаченої в договорі події (страхового випадку) .. виплатити страхову суму (Цивільний кодекс УРСР, 1950, 59).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, . — Стор. 536.

Коментарі (0)