в означеннях
Тлумачення, значення слова «пресвятий»:

ПРЕСВЯТИ́Й, а, е.

1. нар.-поет. Який перевищує, перевершує всіх у святості, праведності. Марія сина привела. Єдиную тую дитину, Що нас од каторги спасла! І пресвятая, неповинна, За нас, лукавих, розп'ялась! (Тарас Шевченко, II, 1963, 363); Ти [мати] ідеш, пренепорочна, Тінь Шевченкова з тобою Світить путь у бездорожжі, Одволожує уста. Сонце глянуло із хмари, Наших месників удари — Грізний грім людської кари — Ти почула, пресвята (Максим Рильський, II, 1960, 249);  * Образно. — Сонце пресвятеє На землю радість принесло І людям і землі, моєї Туги-нудьги не розвело (Тарас Шевченко, II, 1963, 388).

2. церк., заст. Уживається як постійний епітет при словах бог, богородиця, панотець і т. ін. Питається архірей Попа молодого: «Який, — каже, — тебе чорт Висвятив, дурного?» А той йому, неборак, Глянув тільки в очі: «Та святили ж, — каже, — ви, Пресвятий панотче!» (Степан Руданський, Тв., 1959, 226); — Пресвята богородице, хорони нас! — стара Текля хрестилася дрібно і поквапно (Юрій Смолич, II, 1958, 33);
//  у знач. ім. пресвята, тої, жін. Богородиця. Вернулися запорожці, Принесли з собою В Гетьманщину той чудовий Образ пресвятої (Тарас Шевченко, II, 1963, 48).
 Пресвятая діво (мати, мати божа і т. ін.), заст. — уживається як вигук, що виражав здивування, радість, страждання. [Д. Жуан:] Уже ж я не баніт, а гранд іспанський, і вам не сором буде стать до шлюбу зо мною. [Долорес (із стогоном):] Боже! Діво пресвятая! Я сподівалася, що сеє буде ... (Леся Українка, III, 1952, 309).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, . — Стор. 541.

Коментарі (0)