в означеннях
Тлумачення, значення слова «пробій»:

ПРОБІ́Й, бою, чол.

1. Крізний отвір у чому-небудь. У широких пробоях тих бійниць тирчали горлаті жерла пушок, з котрих.. стріляли (Панас Мирний, IV, 1955, 15).

2. Те саме, що пробійник. Важкою була праця і прохідників. Єдине їх знаряддя — пробої, ручні свердла, кайла, молоти (Наука і життя, 11, 1964, 30).

3. Металева дужка для навішування гачка, замка. Пройшовся [дід] по кімнаті, розправляючи плечі, підійшов до дверей, різко закинув важкий гак у пробій (Максим Горький, Дитинство, перекл. за ред. Варкентін, 1947, 73).

4. Руйнування діелектрика (звичайно під дією електроструму). Між частинами антени, а також між антеною і корпусом [космічного] корабля виникають електричні струми, тобто відбувається електричний пробій вакуумного проміжку (Наука і життя, 10, 1971, 4); Пробій ізоляції.
Брати (взяти) пробоєм — здобувати, діставати що-небудь, оволодівати чимсь, долаючи перешкоди. Хоч життя пробоєм брати Пориваюсь я поров [порою], — Ба, та волі нерв підтятий (Іван Франко, XIII, 1954, 142); Ми пробоєм узяли для себе бічні двері й за хвилину були в коридорі (Степан Тудор, Народження, 1941, 134); Іти (йти, мчати і т. ін.) пробоєм; Іти (йти, лізти, полізти і т. ін.) на пробій: а) силоміць проникати куди-небудь. Нас не пускали в містечко, а ми пробоєм поїхали (Словник Грінченка); Старшину Векленка було вбито саме в ті хвилини, коли німці [фашисти] полізли на пробій (Юрій Яновський, Мир, 1956, 215); б) добиватися чого-небудь. В умінні йти до наміченої мети пробоєм Ользі з О лею не зрівнятися (Юрій Шовкопляс, Людина.., 1962, 172).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 120.

Коментарі (0)