в означеннях
Тлумачення, значення слова «проявляти»:

ПРОЯВЛЯТИ, яю, яєш, недок., ПРОЯВИТИ, явлю, явиш; мн. проявлять; док., перех.

1. Виявляти, робити помітними свої якості, властивості, почуття і т. ін. Ще дитиною проявляв він надзвичайну цікавість, проворність і хитрість (Іван Франко, III, 1950, 49); Всіляко заохочували [сторожі], щоб він читав усе нові і нові їм книжки, і проявляли при цьому значний до них інтерес (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 49); Він стільки раз за се літо проявив делікатність до мене самої, що я б не хотіла навіть ненароком чимсь вразити його (Леся Українка, V, 1956, 311); Данько все — «піду та й піду на фронт, хочу геройство своє проявить..» (Юрій Смолич, Мир.., 1958, 41).
 Проявляти (проявити) ініціативу в чому — бути ініціатором чого-небудь. Спілка комуністичної молоді повинна бути ударною групою, яка в. усякій роботі подає свою допомогу, проявляє свою ініціативу, свій почин (Ленін, 41, 1974, 301); Проявляти (проявити) себе — виявляти свої здібності, можливості, здатність до чого-небудь. Олексія Максимовича [Горького] радувало, що радянські письменники проявляють себе дедалі більш активно (Комуніст України, 3, 1968, 89); Якщо за час проходження кандидатського стажу кандидат не проявив себе і за своїми особистими якостями не може бути прийнятий у члени КПРС, то партійна організація ухвалює рішення про відмовлення йому в прийомі в члени партії (Статут КПРС, 1971, 11); Дівчата, особливо Маруся, проявили себе досить тямущими в господарстві (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 460).

2. фот. Обробляючи проявником, робити видимим зображення сфотографованого предмета на плівці, пластинці, папері і т. ін. Вечорами затемнювалась мала комірчинка в їхній двокімнатній квартирі, запалювався червоний лабораторний ліхтар, і вони вдвох проявляли плівки (Леонід Первомайський, Дикий мед, 1963, 91); Йому пощастило сфотографувати майстра Савчука.. Пластинку негайно проявили (Олесь Донченко, I, 1956, 78).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 356.

Коментарі (0)