в означеннях
Тлумачення, значення слова «прохідний»:

ПРОХІДНИ́Й, а, е.

1. Який має крізний прохід; крізь який (яким) можна проходити кудись. Кімната хлопчиків була прохідною між кімнатою Куріпки і сіньми у двір (Микола Трублаїні, Мандр., 1938, 131); Зал був прохідний, і Бронкові кожного разу, щоб дістатись до читальні, треба було перейти через нього (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 378);
//  Признач. для перевірки перепусток, документів тощо тих, хто проходить на підприємство, в установу і т. ін. і виходить звідти. Черговий у прохідній будці аж очима кліпнув з подиву, коли пенсіонер показав йому перепустку на сімнадцять осіб (Семен Журахович, Звич. турботи, 1960, 89); Знов конторка прохідна, заводські ворота (Володимир Сосюра, Солов. далі, 1957, 109);
//  у знач. ім. прохідна, ної, жін. Приміщення, признач. для перевірки перепусток, документів тощо тих, хто проходить на підприємство, в установу і т. ін. і виходить звідти. Приходжу я на роботу, на прохідній дають мені листа (Юрій Яновський, I, 1954, 58); З яким душевним трепетом юнак уперше проходив заводську прохідну..! (Іван Ле, Право.., 1957, 26).
Прохідний двір: а) двір, яким можна пройти з однієї вулиці на іншу. Роман швидко йшов тротуаром.. Де можна було, скорочував дорогу собі, пробігаючи прохідними дворами (Андрій Головко, II, 1957, 608); б) місце, установа і т. ін., куди можна вільно потрапити і так само вільно піти.

2. Який пересувається з одного місця на інше (про звірів, риб, птахів). Таких риб, які частину життя проводять у морі, а частину в ріці, називають прохідними (Зоологія. Підручник для 7 кл., 1957, 79); Прохідні риби.. за запахом впізнають рідну річку — ту саму, де вони вивелися з ікри (Наука і життя, 7, 1966, 14).

3. Приступний для проходу, проїзду, переправи. — Нема непрохідних водних рубежів, — доводить він товаришеві, — всі вони прохідні (Олесь Гончар, III, 1959, 349); Весною при бездоріжжі треба рухатись переважно вночі, коли завдяки заморозкам дороги стають краще прохідними (Доценко та ін., Автомобіль, 1957, 299).

4. перен. Який не має суттєвого значення. У збірнику «Літо» [М. Т. Рильського] поруч з хорошими віршами є й прохідні, з яких видно «полегшене» ставлення поета до теми, до зображення дійсності, занадто рожеві фарби (Степан Крижанівський, М. Рильський, 1960, 75).

5. спец. Який застосовують для поздовжнього обточування деталей (про різець).
Прохідне свідоцтво, дорев. — документ, який видавала поліція на час дороги особам, що їх засилали куди-небудь; Прохідний бал — мінімальна сума балів на вступних екзаменах, що дає право вступу до вищого навчального закладу; Прохідний пішак, шах. — пішак, який має можливість досягти останньої лінії противника на шаховій дошці.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 337.

Коментарі (0)