в означеннях
Тлумачення, значення слова «промах»:

ПРО́МАХ, у, чол.

1. Дія за значенням промахнутися, промахуватися 1. Хіба не беззахисний він зараз, коли доля його сина залежить десь, може, тільки від випадкового влучання чи промаху ворожого артилериста? (Олесь Гончар, III, 1959, 427).

2. Постріл, кидок, удар і т. ін. мимо цілі. Настрілявшися, вертались ми щасливі, Дарма що промахів чимало в нас було (Максим Рильський, III, 1961, 186); Броньовані машини добре «бачать» вдень і вночі, а їх прицільний вогонь не знає промахів (Вечірній Київ, 9.IX 1967, 1);
//  Невдала спроба, марні намагання що-небудь зробити. Хлопчик після кількох промахів, нарешті, виудив маленьку рибку (Олесь Донченко, VI, 1957, 636); Степан, помітивши часті мої промахи, радить мені перейти в оту он заводь і попробувати бити на воді (Олесь Гончар, Маша.., 1959, 52).
Не давати (не дати) промаху: а) влучати в ціль; б) добре робити свою справу. — В нас кожен прикордонник промаху не дасть (Петро Козланюк, Зол. грамота, 1939, 88).

3. перен. Помилка в діях, учинках, у суперечці або у словесному поєдинкові чи двобої. — Чому другий дає собі раду сам? — Який другий? — запитала їмость і поповнила цим запитанням великий тактичний промах. Сама подала панотцеві зброю до рук (Лесь Мартович, Тв., 1954, 353); Парася вже й сама побачила свій промах. Червона від сорому та збентеження, пурхнула в другу кімнату (Юрій Збанацький, Переджнив'я, 1955, 202);
//  Недолік якої-небудь авторської праці, прорахунок при виконанні чогось і т. ін. Часами у мене з'являється якесь дуже скептичне і суворе відношення до сеї драми, і здається тоді, що в ній більше промахів, ніж чого доброго (Леся Українка, V, 1956, 205); Коли картина йому [унтерові] й не сподобається, то, може ж, ще сприйме все те за промах, мистецьку недосвідченість.. і.. на перший раз не каратиме? (Василь Козаченко, Гарячі руки, 1960, 59); Багатослів'я — це майже неминучий супутник ілюстративності і поверховості. Отже, це не така малозначуща вада, як декому здається. Це не технічний промах, а вада мислення (Літературна газета, 12.I 1962, 2);
//  Неблагополучний результат, наслідок якої-небудь справи; невдача. Ще з осені в усіх ланках і бригадах відбулися збори, на яких буряководи підвели підсумки, проаналізували успіхи і промахи, виявили невикористані резерви і намітили конкретні заходи для виконання взятих зобов'язань (Хлібороб України, 2, 1965, 16); Радіти з перемог і хвилюватися через промахи.
Зробити промах — помилитися. — Видно, зробили [хлопці] якийсь промах. І вгрузли здорово. Це вже, мабуть, з півгодини точиться стрілянина. Не одірвуться, видно, ніяк од погоні (Андрій Головко, II, 1957, 574); Коли вже син поздоровкається і промаху ніякого в етикеті не зробить, тоді вицвіла текуча блакить батькових очей враз наливається ніжністю (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 4); Не промах — про спритну, кмітливу людину. [Виборний:] Наталка не промах!.. О, розумна і догадлива дівка! (Іван Котляревський, II, 1953, 14); Сам дідусь був не промах: за словом у кишеню не лазив (Олександр Ковінька, Чому я не сокіл.., 1961, 70).
Без промаху: а) влучно. — Не здумайте тікати, — суворо сказав Андрій і поплескав рукою по чорному стволу гвинтівки. — Німецька, б'є без промаху (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 425); б) безпомилково. [Дудар:] Я не знаю села Горбачів, так щоб без промаху. Не знаю, чи зможе воно дати стільки, як тут ухвалили (Іван Микитенко, I, 1957, 51).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 223.

Коментарі (0)