в означеннях
Тлумачення, значення слова «промірювати»:

ПРОМІ́РЮВАТИ, юю, юєш і ПРОМІРЯ́ТИ, я́ю, я́єш, недок., ПРОМІ́РЯТИ, яю, яєш і рідко ПРОМІ́РИТИ, рю, риш, док., перех.

1. Спеціальними приладами або на око визначати розміри кого-, чого-небудь. Бутаков, промірюючи дно у відкритому морі, пішов на північ, до гирла Сир-Дар'ї (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 400); В практиці свинарства до 6-місячного віку свиней тільки зважують, а з 6-місячного віку і промірюють (Свинарство, 1956, 21); Один-два рази на місяць в присутності спеціалістів рибпункту проводяться контрольні облови. Виловлену рибу зважують і промірюють (Колгоспник України, 2, 1957, 30); — Смик проміряє, скільки гною на фермах і по дворах (Микола Рудь, Гомін.., 1959, 41); — Оператор зробив першу втулочку, я її і проміряла двома калібрами (Вадим Собко, Любов, 1935, 64); Тут кордон. Землі і лісу поділ, Тут межа, що відділяє нас, Що держави у взаємній згоді Провели, проміряли в свій час (Микола Шеремет, Дорога.., 1957, 47).
Промірювати (проміряти, проміряти) очима (оком, поглядом, поглядами) — уважно, пильно дивитися на кого-, що-небудь, вдивлятися кудись. І прожогом сивуватий підійшов до труб, оком проміря Карпати, ніби вгонить щуп (Микола Рудь, Дон. зорі, 1958, 68); Вітер часу гуде в дротах над битим шляхом, нові покоління засівають широке нив'я, поглядами проміряють далечінь, вряди-годи оглядаються на пройдене, де бере початок їхня борозна (Радянська Україна, 6.V 1968, 5); Коли я прийшов, капітан проміряв мене строгими сірими очима, запитав чітко, по-військовому: — Як почуваєте себе на коні? (Василь Земляк, Гнівний Стратіон, 1960, 60).

2. перен. Долати пішки яку-небудь відстань (звичайно велику, важку). Обоє довго мовчали. Ярославові здалося, що Сирота промірює в думці ту дорогу, вертається назад, боляче наступаючи на власні сліди (Юрій Мушкетик, День.., 1967, 67); Подорожні, видно, проміряли чималий шлях, бо йшли втомлено, неспіхом, зрідка перемовляючись (Микола Олійник, Туди, де бій, 1971, 3).
Проміряти [свій] шлях — прожити життя. От уже шлях свій промірявши, батько помер мій спокійно; Дев'ять десятків прожив він на своєму віку (Микола Зеров, Вибр., 1966, 335).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 233.

Коментарі (0)