в означеннях
Тлумачення, значення слова «пропивати»:

ПРОПИВАТИ, аю, аєш, недок., ПРОПИТИ, п'ю, п'єш, док., перех. і без додатка.

1. Витрачати на розпивання алкогольних напоїв все або багато чого-небудь (гроші, майно і т. ін.). Пропила я з кумами всі гроші, що заробила, а далі почала пропивати одежу в скрині (Нечуй-Левицький, III, 1956, 256); — В палаці пана пропивають нашу землю мирові посередники (Михайло Стельмах, I, 1962, 242); [Гайдамака:] Далебі, дав би карбованця, якби був не пропив учора! (Тарас Шевченко, I, 1951, 105); Черевики Рубін заробив у радгоспі, але батько в останній день украв і пропив (Іван Сенченко, На Батиєвій горі, 1960, 3);
//  Втрачати внаслідок надмірного вживання алкогольних напоїв (природний голос, натуральний колір обличчя і т. ін.). До чого ж ти, Ганно, дійшла, з ким свою долю зв'язала? Ще ніби недавно поряд з Вутанькою у церкві на хорах співала, чисте сопрано було, а тепер, мабуть, і голос пропила, охрипла від куркульських смердючих самогонів... (Олесь Гончар, II, 1959, 224).
Пропивати (пропити) голову (розум) — шкодити собі або справі, вживаючи багато алкогольних напоїв. — А в цілому, а в середнім — Голови не пропива [Лиходід]! Хоч колгосп не був переднім, Та і заднім не бува (Степан Олійник, Вибр., 1959, 294); [Микита:] Тітко, чи нема у вас чарки горілки? [Морозиха:] Та в тебе й так хмелю того повно в голові. [Микита (сів за стіл):] Не бійтесь, я розуму не проп'ю (Марко Кропивницький, I, 1958, 77).

2. За старовинним звичаєм — завертати сватання розпиванням алкогольних напоїв. Її іще нерозквітла молодість в думках соромливо горнулася до бідного Мирона Величка, який жив на поденщині з косовиці і замолоту, а пропили її за дукача Плачинду (Михайло Стельмах, I, 1962, 320).

3. тільки док. Пити якийсь час.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 253.

Коментарі (0)