в означеннях
Тлумачення, значення слова «пророцтво»:

ПРОРО́ЦТВО, а, сер.

1. За релігійними уявленнями — пророкування, що є виявленням божої волі. [Співець:] Ісаії пророцтво не справдилось, — мир не настав, Мессія не з'явився (Леся Українка, II, 1951, 154); Кандидат філософських наук., розповів про наукові передбачення І релігійні пророцтва (Наука і життя, 6, 1959, 46);
//  заст. Передречення чийого-небудь майбутнього життя гаданням, ворожінням, різними прикметами і т. ін. Самітний пустельник-бук зашепотів листом, а в тім шумі слухав чомусь Марусяк пророцтва долі своєї: «.. Із ізвора воду пити... з торби хлібом жити, гойданочки сподіваючися» (Гнат Хоткевич, II, 1966, 110);  * У порівняннях. Збоку пролунав надірваний і хрипкий вигук, зловісний, як пророцтво (Максим Горький, Опов., перекл. Хуторяна, 1948, 199).

2. Твір релігійного змісту, який становить собою перелік божих одкровень. Тексти й пророцтва з корану переплітались у бесіді.. з казками люду й чарівним запиналом покривали минувшість [минуле] (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 292); І мимоволі пригадував Сагайдачний текст з пророцтва: «Розподілять ризи моя і про одіж мою кидатимуть жереб» (Зінаїда Тулуб, Людолови, II, 1957, 601).

3. Передбачення наперед того, що відбудеться, трапиться. Миколині пророцтва здійснились. Не минув тиждень, як базари вкрились столами, рундуками, ятками (Володимир Гжицький, Вел. надії, 1963, 26); Збувається пророцтво Шевченка: «Врага не буде, супостата, а буде син, і буде мати, і будуть люди на землі». Соціальні перегородки у нас повалено, економічну й культурну нерівність націй зметено геть (Максим Рильський, Веч. розмови, 1964, 161).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 273.

Коментарі (0)