в означеннях
Тлумачення, значення слова «протистояти»:

ПРОТИСТОЯТИ, ою, оїш, недок., кому, чому.

1. Бути протилежним до кого-, чого-небудь, суперечити комусь, чомусь. Золото лише тому протистоїть іншим товарам як гроші, що воно раніше вже протистояло їм як товар (Карл Маркс, Капітал, т. I, кн. I, 1952, 75); Українська демократична література різко протистояла літературі буржуазно-ліберального напряму, її буржуазному націоналізмові та космополітизмові (Українська література, 9 клас, 1957, 9); Принцип історизму протистоїть суб'єктивістському підходові до подій і до діяльності історичних осіб (Комуніст України, 9, 1965, 15).

2. Чинити опір дії, напору кого-, чого-небудь, витримувати напір з боку когось, чогось. Ніжні пісенні дерева, де беруть вони [тополі] силу, оту пружинисту міць протистояти вічним вітрам та буранам? (Олесь Гончар, II, 1959, 6); Коли говорять про греблі або дамби, в уяві постає складна гідротехнічна споруда з залізобетону, здатна протистояти напору води (Радянська Україна, 27.II 1965, 3);  * Образно. Мені важко протистояти велетенській повені думок і почуттів, які затоплюють мене, коли йдеться про нове мистецтво (Олександр Довженко, III, 1960, 175);
//  перен. Опираючись, протидіючи кому-, чому-небудь, не давати йому можливості перемогти, поширитися, мати вплив на когось, щось і т. ін. Ямпольський довго не піддавався, пробував протистояти Горбенкові, але нічого з цього не вийшло (Ярослав Гримайло, Подробиці.., 1956, 22); Висока гордість дух підносить нам На згадку про новітній Севастополь, Що білими грудьми протистояв Фашистській ненажерливій навалі... (Максим Рильський, III, 1961, 112); Імперіалізмові і реакції протистоять могутні сили: світова соціалістична система, міжнародний робітничий клас і національно-визвольний рух (Комуніст України, 12, 1969, 60).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 321.

Коментарі (0)