в означеннях
Тлумачення, значення слова «провісник»:

ПРОВІ́СНИК, а, чол.

1. заст. Те саме, що віщун 1. — Я ні чуткам вже не вірю, що ніби він [батько] має вернутись, Ні в віщуваннях не тішусь, яким довіряється мати, Безліч провісників різних скликаючи в нашу оселю (Гомер, Одіссея, перекл. Б. Тена, 1963, 39); Кожен хотів бути провісником, і кожен хотів бути в середині кола (Петро Панч, II, 1956, 392).

2. чого, перен., уроч. Особа, яка провіщає, проголошує що-небудь і бореться за його здійснення; глашатай. Всю землю він [М. Горький] сходив — і бачив стільки ран, І стільки бачив сліз, що для душі дрібної Не сила б їх знести... Та хмари грозової Він був провісником — і їй співав пеан (Максим Рильський, I, 1956, 320); Народ звик слухати кобзарів, цих провісників правди (Іван Ле, Хмельницький, I, 1957, 3); Поет глибокої філософської думки, великого революційного пафосу і справжньої людяності, Леся Українка була одним з провісників свободи і братерства народів (Історія української літератури, I, 1954, 629).

3. чого. Той (те), що своєю появою, поведінкою і т. ін. віщує які-небудь зміни в природі (про рослини, тварин, явища природи тощо). Ми відчули дихання весни по перших провісниках її — пролісках (Радянська Україна, 27.III 1968, 4); В природі існує чимало тварин, а також і рослин — провісників змін погоди (Наука і життя, 7, 1956, 24);  * У порівняннях. Вони [літаки] пролітали високо в небі на захід, мов провісники сонця, лише однією своєю появою сповіщаючи, що іде жадана воля! (Іван Цюпа, Назустріч.., 1958, 122);
//  перен. Перша ознака, прикмета, яка провіщає можливість настання чого-небудь; переддень. Виробництво хліба поміщиками на продаж, що особливо розвинулося за останній час існування кріпацтва, було вже провісником розпаду старого режиму (Ленін, З, 1970, 176); Коли у сусідньому калюжинському колгоспі на фермі з'явилася бригада комуністичної праці — провісник майбутнього, — люди у Березняках повернулися до неї, наче до маяка (Іван І. Волошин, Місячне срібло, 1961, 187).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 136.

Коментарі (0)