в означеннях
Тлумачення, значення слова «приклад»:

ПРИ́КЛАД 1, у, чол.

1. Те, що варто наслідувати; зразок. Сам бачу, що просвіта та добрий приклад переінакшили діло! (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 463); Світу маяк наша держава, Світові приклад радянські діла (Максим Рильський, I, 1956, 449); Соціалістична країна завжди була і залишається прикладом особливо дбайливого ставлення до дітей (Комуніст України, 11, 1969, 67);
//  Той, кого варто наслідувати. Та й самі вчіться, брати мої! Побачите, що легше буде жити на світі, як освітитесь світом науки .. Я вам живий приклад! (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 452); Все частіше вчителі називали Марійку як приклад для всього класу (Олесь Донченко, V, 1957, 335).
Брати (взяти) за приклад кого, що; Брати (взяти, переймати, перейняти) приклад чий — наслідувати кого-, що-небудь у чомусь; Давати (дати, подавати, подати, показувати, показати) приклад — бути зразком у чому-небудь. [Мелхола:] Ти, Хусо, міг би й сам прийти до мене. Вже надто запанів... Я не хотіла рабам лихого прикладу давати, а то б і не прийшла... (Леся Українка, III, 1952, 148); Як треба добре працювать — Стаханов дав нам приклад (Наталя Забіла, Одна сім'я, 1950, 24); Фізично сильний і невтомний, він з'являвся то в одному, то в другому місці посеред лав атакуючих, показуючи приклад витривалості й безстрашшя (Спиридон Добровольський, Очаківський розмир, 1965, 350); За прикладом чиїм — наслідуючи кого-, що-небудь у чомусь. Єпископ зіходить вниз і сам дає собі зв'язати руки. Вся громада чинить те саме за його прикладом (Леся Українка, II, 1951, 423); Друга бригада, за прикладом першої, вирішила ночувати в полі, аж доки не скінчать сівби (Петро Панч, В дорозі, 1959, 218); Ставити за (у) приклад кого, що — звертати чиюсь увагу на діяльність, поведінку, риси характеру якоїсь особи, як на зразок. В піонерському загоні він найдисциплінованіший, і його завжди ставлять за приклад іншим (Олександр Копиленко, Сонячний ранок, 1951, 7); Він воював чесно й хоробро, його відвагу ставили у приклад (Натан Рибак, Опов., 1949, 41).

2. Конкретний вияв чого-небудь, певна діяльність або поведінка якоїсь особи. [Руфін:] Я знаю, що і приклади Катона та Ціцеропа не одмінять вдачі Летіція (Леся Українка, II, 1951, 363); Творчий приклад поета [П. Тичини], його художня майстерність є багатою лабораторією для кожного молодого літератора (Андрій Малишко, Думки.., 1959, 11); — Я тебе оберігаю від поганих прикладів (Олесь Донченко, V, 1957, 549);
//  Конкретний вияв чого-небудь, певна діяльність або поведінка якоїсь особи як ілюстрація або доказ чого-небудь. Анна Федоровна служить мені живим прикладом, як люди поправляються в Сан-Ремо, просто в очах і до непізнання! (Леся Українка, V, 1956, 400); Старих я чую прикрий сміх І слово, значене хулою: — Дивіться, діти, приклад вам: Був гордий, розійшовся з нами, Хотів запевнить нас, що сам Говорить бог його устами (Микола Зеров, Вибр., 1966, 412);
//  Факт як свідчення чого-небудь. — Або обіцяй другим, що ми не пустимо на їх садки філоксери, коли від самого початку існування комісії аж досі не було ще прикладу, щоб удалося нам цілком очистити від філоксери виноградники в якому-небудь селі... (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 201); Можна назвати численні приклади, коли до книги, як до вірного друга, до джерела натхнення звертаються люди в праці й боротьбі (Літературна газета, 7.VI 1951, 1).
 Для прикладу: а) наприклад. — А тепер я вас спитаю, — звернувся генерал до Ковальчук. — Ви мені для прикладу скажіть: багато знайдеться серед вас людей, яких тягне до старого, які на колгосп, скажімо, недобрим оком позирають? (Семен Журахович, Дорога.., 1948, 186); б) для науки. [Едіта:] Належну кару буде мати хлопець. [Крістабель (до Калеба):] Простіть його, він перепросить. [Калеб:] Звісно, а хльосту все-таки не вадить дати для прикладу (Леся Українка, III, 1952, 70); Наводити (навести) приклад — звертати чиюсь увагу на конкретний факт для ілюстрації або доказу чого-небудь. Наводив [Неважук] приклади того невільництва... Говорив про те, як помітують [поневіряють пани] мужиком по урядах, як мужик кожній біді звик терпіти (Лесь Мартович, Тв., 1954, 364); — Ти що мене із Смиком рівняєш? — Я приклад наводжу, що в нього, може, теж добрі наміри були, та яке нам до них діло? (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 43).

3. Математичний вираз, що потребує розв'язання. Олена Пилипівна подивилася суворо і суворо сказала: — Сідай швидше, Татарська, переписуй приклади й розв'язуй (Оксана Іваненко, Таємниця, 1959, 23); Приклад, який здавався мені знайомим, все-таки не виходив, бо я плутався в знаках і дужках (Леонід Смілянський, Сашко, 1957, 31).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, . — Стор. 635.

Коментарі (0)

ПРИ́КЛАД 2, у, чол., заст. Влучний, часто римований вислів, що вживається відповідно до якої-небудь ситуації, до чогось сказаного. То був [Василь] .. жартовливий на вигадки, на приклади — поперед усіх: тільки його й чути, від нього весь регіт іде (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 28).
 До прикладу — відповідно до ситуації, до чогось сказаного. — Дочко! прийшла й наша черга до прикладу казати: годі лишень піч колупати, а чи нема чим сих ловців-молодців пов'язати? (Квітка-Основ'яненко, II, 1950, 71); Ось і мати [Колісника], низька натоптувана перекупка, говірка, балакуча, говоре — мов горохом сипле і все так до прикладу, все такими поговірками (Панас Мирний, III, 1954, 371); Зачав мій Шпак пісні виводить, — Так ні — зовсім не те виходить: Хоч вельми-дуже запищить, Хоч не до прикладу хавчить (Леонід Глібов, Вибр., 1951, 42).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, . — Стор. 636.

Коментарі (0)

ПРИКЛА́Д, а, чол. Дерев'яна розширена частина ложа гвинтівки, яка служить для упору в плече під час стрільби. А що мені не розбито голову прикладом, не розпорото живіт штиком, не прострелено груди кулею так, як іншим, то се ж тільки випадок... (Леся Українка, III, 1952, 678); Висіла на ньому [гвинтівка] якось нестрашно, по-домашньому просто — прикладом угору, дулом униз (Олесь Гончар, II, 1959, 153).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, . — Стор. 636.

Коментарі (0)