в означеннях
Тлумачення, значення слова «приладновуватися»:

ПРИЛАДНОВУВАТИСЯ і ПРИЛАДНУВАТИСЯ, уюся, уєшси, недок., ПРИЛАДНАТИСЯ, аюся, аєшся, док.

1. Приєднуватися до кого-, чого-небудь. Чимало людей — обурені на такі зухвалі вигуки, з протесту, — приладнувались і собі до маніфестантів (Юрій Смолич, Мир.., 1958, 427); Через кілька хвилин троянівці приладналися до якихось хуторян і непомічені виїхали із заводу (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 149);
//  Ставати біля кого-, чого-небудь. Колона семенівців вже шикувалася сама.. І вже голова Ті виходила з-за рогу. Вже приладновувалася поруч колони кексгольмців (Юрій Смолич, Реве та стогне.., 1960, 315).

2. Влаштовуватися біля чого-небудь. Пугало вже надів окуляри і з рукописом приладновувався до каганця (Петро Панч, На калиновім мості, 1965, 146); Ярослав Громійчук у цей час, приладнавшись біля дощаного столика у садку, докреслював схему майбутнього кормоцеху (Іван І. Волошин, Місячне срібло, 1961, 246).

3. Пристосовуватися робити що-небудь. Напівголі жебраки-байгуші в подертих штанях і величезних шапках-малахаях тяглися до всіх, хто приладнався їсти, простягали свої порожні миски, благаючи хоча б недоїдків (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 53); Повів у коло [танцювати]. Аж тут — маленька неув'язка: не знаю, як брати дівку!.. Якось приладнався і пішли (Євген Кравченко, Квіти.., 1959, 94);
//  Набувати якихсь навиків, навчатися якоїсь роботи. А я, значить, щоб не їсти чужого хліба, приладнався до ремесла, чоботарством зайнявся (Віталій Логвиненко, Давні рани, 1961, 90).

4. тільки недок. Пас. до приладновувати, приладнувати. Для планування укосів каналів вони сконструювали спеціальні укісники, які приладнуються до трактора при роботі з бульдозером (Наука і життя, 2, 1957, 7).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, . — Стор. 654.

Коментарі (0)