в означеннях
Тлумачення, значення слова «прилаштовуватися»:

ПРИЛАШТОВУВАТИСЯ, уюся, уєшся, недок., ПРИЛАШТУВАТИСЯ, уюся, уєшся, док.

1. Приєднуватися до кого-небудь у дорозі. До них прилаштувався піший сотник Заблудовський і собою завершував.. гоноровитий гетьманів кортеж (Іван Ле, Наливайко, 1957, 338); На станції Богучар вони прилаштувалися до військового ешелону і поїхали на фронт (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 485);
//  перен. Намагатися потрапити в тон, ритм і т. ін.; пристосовуватися. Анрі-Жак пригравав на заповітній своїй окарині, нашвидку прилаштовуючись до незнайомих мелодій (Юрій Яновський, Київ, опов., 1948, 26);
//  перен. Пристосовувати свої дії до чиїхсь інтересів з певного метою.

2. Знайшовши собі більш або менш зручне місце, перев. для виконання або здійснення чого-небудь, займати його. Їдять [бульдозеристи], а дехто вже й покурює, і ніби й не бачать виконроба, як він убого прилаштовується поруч із студентом осторонь на ящику, як по-сирітськи вмощує миску на колінах (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 275); Найкраще з усіх галичан прилаштувався Кирило. Він стояв на ґанку монастирського книгосховища (Антон Хижняк, Д. Галицький, 1958, 218); Спочатку він весело подався шукати гарного місця для купання, прилаштувався обіч хлопчаків, які, зайшовши по коліна в Саксагань, вудили в побожній мовчанці (Юрій Яновський, Мир, 1956, 137); Біля входу в тунель прилаштувався з точними.. вагами жвавенький дідок, чатуючи на клієнтуру (Павло Загребельний, Спека, 1961, 250).

3. з інфін. Робити певні приготування для здійснення або виконання чого-небудь, збиратися робити щось. Кожного разу, як тільки хлопець прилаштовувався щось написати, його переслідувачі, ніби чуючи те, одразу з'являлися на «обрії» (Василь Козаченко, Гарячі руки, 1960, 74); — Вечір який хороший, — зручніше вмощуючись, так, ніби прилаштовуючись заснути, сказала дівчина (Вадим Собко, Срібний корабель, 1961, 214).

4. Влаштовуватися на роботу. [Ганджа:] Здрастуй, рідна шахто! Більше як рік не був тут.. [Данило:] Ви куди, Харитоне Сильвестровичу? На старе місце? У свій забій? [Ганджа:] Та вже десь прилаштуюсь (Юрій Мокрієв, П'єси, 1959, 235); — Став за цей час, мабуть, професором ветеринарії? — Ні. Але з кіньми не порвав: на іподромі прилаштувавсь... (Олесь Гончар, Циклон, 1970, 177).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, . — Стор. 656.

Коментарі (0)