в означеннях
Тлумачення, значення слова «приліплювати»:

ПРИЛІПЛЮВАТИ, юю, юєш, недок., ПРИЛІПИТИ, ліплю, ліпиш; мн. приліплять; док., перех.

1. Прикріплювати що-небудь до чогось чимсь липким. Тарас саме приліплював на стіни свого куреня шматки сірого грубого паперу (Оксана Іваненко, Тарасові шляхи, 1954, 35); Іван підбіг, приклав портрет до стіни, а Каленик, пожувавши ще трохи, вийняв хліб з рота і приліпив (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 196); О. Артемій.. написав зверху на пакеті, що посилається з Богуслава, приліпив марку (Нечуй-Левицький, IV, 1956, 190);
//  Прикріплювати що-небудь липке до чогось. Є в нього на лівій щоці родиме п'ятенце [родима пляма] з копієчку завбільшки, ніби хтось, граючись, шевської смоли приліпив для розваги (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 80);
//  перен., розм. Ненадійно поміщати що-небудь на чомусь; притуляти. Шаула мимоволі зірвав шапку з голови, але тут же її й накинув, не натягаючи на вуха, а лише приліпивши десь на потилицю (Іван Ле, Наливайко, 1957, 113).

2. розм. Міцно приєднувати що-небудь до чогось якимсь способом. — А такий же гарний учитель був!.. Бувало, чи набійку, чи латку приліпить до чобота, — зубами не одірвеш! (Євген Кравченко, Квіти.., 1959, 57); — Все вже пропало. Відрізати скибу хліба можна, але приліпити її знову — трудно (Гнат Хоткевич, II, 1966, 175);  * Образно. На кождого знайде [Гжехоткова] що сказати, кождому приліпить латку (Іван Франко, IV, 1950, 256).

3. перен., розм. Давати кому-небудь влучне прізвисько. Кличку «Корж» приліпили новоприбулому до коша парубку, який.. коржем скотився з крутої гори і, на здивування друзів, лишився живим (Наука і життя, 12, 1965, 28); — Звідки ви так швидко дізналися? — А через Радіомусія ж. — Що це за установа? — Не установа, а людина.. Це хлопці йому таку паличку [прізвисько] приліпили (Спиридон Добровольський, Тече річка.., 1961, 26).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, . — Стор. 659.

Коментарі (0)