в означеннях
Тлумачення, значення слова «прилизаний»:

ПРИЛИ́ЗАНИЙ, а, е.

1. Дієпр. пас. мин. ч. до прилизати 2.

2. розм. Дієпр. пас. мин. ч. до прилизати 3. Його невеличка фігурка з рідким уже, на дві половини розділеним і гладко прилизаним волоссям .. виглядала мов з воску виліплена кукла (Іван Франко, VII, 1951, 69); Від хвилювання він раз у раз скидав картуза та пригладзкував і без того прилизане олією волосся (Юрій Смолич, Мир.., 1958, 175).

3. у знач. прикм., розм. З гладенькою зачіскою. Хаїм, прилизаний, вимитий, у білій гладженій манишці, сидів.. зовсім готовий (Гнат Хоткевич, I, 1966, 160).

4. у знач. прикм., перен., розм. Який має надто акуратний зовнішній вигляд. Ніхто не впізнавав його — не було вже дисциплінованого, прилизаного й надушеного чиновника. Сам собою розкуйовдився чуб, розстебнувся мундир (Степан Васильченко, I, 1959, 317); Непомітно біля столу проректор натиснув кнопку, і на порозі з'явилася прилизана постать Курочки (Степан Чорнобривець, Потік.., 1956, 185).

5. у знач. прикм., перен., розм. Надто правильний в манерах, поведінці, діях. Герої Батрова не «пай-хлопчики», не прилизані дівчатка. Це жваві, активні натури (Літературна Україна, 3.VI 1969, 3); Якою молоденькою, прилизаною здалася зараз Ніні вожата, зліальована в оповіданні! (Олесь Донченко, V, 1957, 327).

6. у знач. прикм., перен., розм. Який нічим або у якому ніщо не виділяється, який відзначається одноманітністю, сірістю. Мені видно було тепер зовсім виразно лице Анатоля. Чогось я зложила собі про нього думку, що він мусив бути кращим, ніж як я бачила його тепер. Звичайне, прилизане обличчя... (Леся Українка, III, 1952, 609); Він [гіперболізм] одбивав і характер, душевний стрій Володимира Маяковського з його ненавистю до всього прилизаного, до усього «сіренького, як перепел» (Максим Рильський, III, 1956, 369).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, . — Стор. 657.

Коментарі (0)