в означеннях
Тлумачення, значення слова «примирятися»:

ПРИМИРЯТИСЯ, яюся, яєшся, недок., рідко, ПРИМИРИТИСЯ, мирюся, миришся, док.

1. Переставати сердитися один на одного. [Дзвонариха:] Вже перед смертю тільки примирилися, та й то сестра Анна Дмитрівна перепросила вже (Михайло Старицький, Вибр., 1959, 185); Зараз, примирившись, вони [Богдан з Таною] ніби заново впивалися своїм почуттям, віднайденим, переболілим і від того ще більш спраглим, ще більш солодким (Олесь Гончар, Людина.., 1960, 4);
//  Переставати ворогувати з ким-небудь, встановлювати мир. Гугеноти дістали право вільно сповідувати свою релігію.. На цих умовах гугеноти примирилися з королем-католиком, що відступився від їх релігії (Історія середніх віків, 1955, 170); З біографічного боку вісімдесяті роки — то історія Франкових проб примиритися з галицькими народовцями (Агатангел Кримський, Вибр., 1965, 458).

2. Ставитися терпимо до кого-, чого-небудь. Слабою стороною п'єси «Скрутна доба» [Кропивницького] є те, що в ній письменник прикрасив ліберального поміщика (Деревицького), який виступає своєрідним порадником селян, з ним селяни начебто примиряються (Історія української літератури, I, 1954, 438); Робітники не жаліли себе, але гостро критикували і керівний технічний персонал за те, що він примирився з порушеннями трудової і технологічної дисципліни (Комуніст України, 12, 1968, 36); Стояв такий їдкий сморід, що навіть нам, людям уже давно пропахлим від шкіри до кісток цим запахом, важко було з цим примиритися (Юрій Збанацький, Єдина, 1959, 222).

3. Усвідомивши необхідність чого-небудь, умиротворюватися, заспокоюватися. І підіймалася золота сонячна пляма все вище й вище, ронячи багатства в дорозі, і де пройшла, — лишила звуки і пам'ять по собі. І легше було з ними жити, легше примирятися, легше забувати... (Гнат Хоткевич, II, 1966, 238); Спочатку він сподівався, що випадково зустріне її. А потім примирився з тим, що лише побачить її силует на вкритому памороззю вікні (Олесь Донченко, V, 1957, 440); Домашні з цим [строком служби] скоро примирилися і вже не так нетерпляче ждали своїх синів (Василь Кучер, Прощай.., 1957, 365);
//  у сполуч. із сл. з собою. Припиняти внутрішню боротьбу. — Я відразу примирилась сама з собою. Згодом я перейшла.. в мандрівний цирк (Олесь Донченко, VI, 1957, 440).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, . — Стор. 671.

Коментарі (0)