в означеннях
Тлумачення, значення слова «принижувати»:

ПРИНИЖУВАТИ, ую, уєш і рідко ПРИНИЖАТИ, аю, аєш, недок., ПРИНИЗИТИ, ижу, изиш, док., перех.

1. Ставити в принизливе становище, ображати. Арсен розумів, що принижує себе, але не даром кажуть, потопаючий за соломинку хапається! (Любомир Дмитерко, Розлука, 1957, 75); Релігія принижує гідність людини, і в цьому її негативна, реакційна роль у нашому суспільстві (Наука і життя, 3, 1956, 32); Буйний, грубий, часто п'яний феодал міг завжди побити, образити, принизити селянина (Історія середніх віків, 1955, 31); — Я ображена. Мене принизила холодна, зрадлива людина (Олександр Довженко, II, 1959, 147).

2. Применшувати значення, роль кого-, чого-небудь, видавати менш значним. Знаючи, яку високу оцінку Гоголю дав Драгоманов і яку відсіч дав він Кулішеві, що принижував Гоголя як побутописця українського життя, Франко саме до Драгоманова звертається з проханням написати біографію Гоголя (Радянське літературознавство, З, 1957, 46); Заздрість, що все сьогочасне принижує завжди і ганить, В пащі неситій моїх не поглинула пісень (Микола Зеров, Вибр., 1966, 336); Мета імперіалістів — занести в соціалістичне суспільство бацили буржуазної ідеології, принизити міжнародний авторитет і величезні успіхи Радянського Союзу, посіяти розбрат між народами нашої країни (Матеріали XXIV з'їзду КП України, 1971, 55); Рильський перегукується з В. Маяковським, засуджуючи «сучасних дикунів», які захоплюються розвитком техніки і намагаються принизити мистецтво (Мистецтво, 5, 1968, 26).

3. рідко. Зменшувати інтенсивність, силу вияву чого-небудь. Лише незначно принизивши темп маршу, дивізія продовжувала йти за своїм напрямком (Ле і Левада, Півд. захід. 1950, 331).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, . — Стор. 689.

Коментарі (0)