в означеннях
Тлумачення, значення слова «припис»:

ПРИПИС 1, у, чол.

1. Певний порядок, встановлений керівними органами держави, установи, підприємства і т. ін. Він велів копати яму так близько своєї границі, як тілько дозволяв урядовий припис (Іван Франко, VIII, 1952, 408); По наших поштових приписах не вільно нічого писати на друкованих речах, що посилаються під опаскою (Леся Українка, V, 1956, 320); Він уже встиг одержати в цейхгаузі постіль і застелити своє ліжко так, як у сусідів, тобто згідно з приписом, який панував у школі (Володимир Гжицький, У світ.., 1960, 205).

2. Правило, покладене в основу якого-небудь вчення, моралі, ідеологічного напрямку і т. ін.; канон. Невже справді любов привела її сюди і владно примусила добровільно переступити той високий поріг, який відділяє дівчину від жінки і який суворо охороняється приписами суспільної моралі й церкви? (Петро Колесник, Терен.., 1959, 337); Юра.. кликав до себе буйного мужа і читав йому моральні приписи (Гнат Хоткевич, II, 1966, 96); Всі приписи божого закону знав він, і ніхто не міг закинути, що за все своє життя ребе Шая порушив хоч один (Василь Еллан, II, 1958, 33); Непереможне бажання потягло її туди, в ті дивні країни, де жінка не ховає свого лиця від людей,.. де вона може прокладати шляхи по своїй уподобі, а не за приписами побутового закону — священного наказу чоловіка... (Олесь Досвітній, Гюлле, 1961, 102);
//  Правило співжиття, норма поведінки. Кривдунський, усупереч усім приписам і законам, уважав за нормальні відносини судді до мужички, щоби на неї насварити, накричати й казати її за двері викинути (Лесь Мартович, Тв., 1954, 119); — Товариство, товариство! — подзвонив виделкою Варава по карафці, намагаючись.. як-небудь зберегти приписи ґречності (Михайло Стельмах, Хліб.., 1959, 342).

3. Вказівка або порада діяти певним чином; настанова. Вуйко держав мене в вічнім страсі, в вічній погрозі. Строгі його приписи регулювали моє життя так, як накручений годинник (Іван Франко, I, 1955, 345); Старшина доповів їй, що всі приписи медицини виконано, він сподівається, що до початку наступу поганка щезне і старший лейтенант зможе повести в бій людей (Юрій Яновський, II, 1954, 10); Ніхто ще ніколи не створив шедевра за чиїмись приписами, підлаштовуючись під чиїсь смаки (Літературна Україна, 25.VIII 1967, 1);
//  Встановлена норма в мові, літературі, мистецтві. В російській літературі він [І. М. Муравйов-Апостол] був одним із перших письменників, які прагнули власною творчістю подолати закостенілі приписи класицизму (Радянське літературознавство, 4, 1965, 89); Про «творчість» глашатаїв «чистого мистецтва», які діяли за приписами реакціонерів від естетики, Франко говорив як про патологічне явище, яке свідчило про занепад і розклад буржуазної літератури (Історія української літератури, I, 1954, 515);
//  Вимога, обумовлена чим-небудь. З часів давніх нерушні звичаї, Сподобання та примхи людські, Припис моди на всякі случаї, — Ох, які вони будуть тяжкі! (Павло Грабовський, I, 1959, 559).

4. перев. мн. Основні правила в якій-небудь ділянці людської діяльності, обумовлені її сутністю; закони. Щодо форми, то є одна строфа задовга: «вона лиш те живить, що має міць тривать» — варто б її справити, щоб не порушувати суворих приписів октави (Леся Українка, V, 1956, 437); Його загін за всіма приписами тактики взяв стражників у кільце (Петро Панч, О. Пархом., 1939, 27); Український майстер дукача творив за приписами української народної творчості (Дукати і дукачі України, 1970, 8).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, . — Стор. 706.

Коментарі (0)

ПРИПИС 2, у, чол.

1. Те, що дописане до якогось тексту; приписка. Вона відірвала той клаптик листа, де був припис до неї, й сховала його (Михайло Старицький, Облога.., 1961, 85).

2. заст. Прописка. Вмовився [перевізник] з приставом, вернувсь і сказав, щоб бурлаки готували по п'ятнадцять карбованців за припис до кривдянського посаду (Нечуй-Левицький, II, 1956, 220).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, . — Стор. 706.

Коментарі (0)