в означеннях
Тлумачення, значення слова «пришивати»:

ПРИШИВАТИ, аю, аєш, недок., ПРИШИТИ, ию, иєш, док., перех.

1. Шиючи, прикріплювати що-небудь за допомогою ниток, дратви і т. ін. Мати накриває Марусі голову серпанком. Старша дружка пришиває молодому до шапки стрічки (Нечуй-Левицький, II, 1956, 430); Дівчата нам стрічки червоні пришивали, і хлопці радо йшли озброєні до лав (Володимир Сосюра, I, 1957, 261); Знайшла [Марія] голку і до чоловіка підійшла, щоб ґудзик пришити (Андрій Головко, II, 1957, 154);  * Образно. Пропав чоловік... Жінка коло спідниці пришила... (Панас Мирний, I, 1949, 364).
Ні пришити, ні прилатати див. прилатувати; Приший кобилі хвіст див. кобила; Пришивати (пришити) квітку (гаплик) кому — давати образливе прізвисько комусь, ображати когось. [Явдоха :] З кожного насміхається [Печариця], кожному квітки пришиває, а сам же то? Якби глянув у воду на свою вроду (Панас Мирний, V, 1955, 150); Пришити пришву до чого — втрутитися в чию-небудь розмову. Молоденькі панночки, раді, що й їм вільно пришити свою пришву до розмови, навперейми почали згадувати та декламувати уривочки з декадентських віршів (Дніпрова Чайка, Тв., 1960, 48).

2. спец. Прикріплювати, прибиваючи цвяхами. Свекор, як бритвою, зняв тонку стружку з дошки, приставив її до місця, витяг з кишені іржавий гвіздок і з двох ударів обухом пришив дошку куди слід (Леонід Первомайський, Дикий мед, 1963, 454).

3. перен. Пронизуючи кого-небудь ударом ножа, пострілом і т. ін., залишати на місці без руху. Когієм [списом] наскрізь пробивши І до землі врага пришивши, Других пустився [Еней] доганять (Іван Котляревський, I, 1952, 260); Ждав [арештований] пострілу, який пришиє його до місця (Павло Загребельний, Шепіт, 1966, 73);
//  Примушувати когось залишатися нерухомим (від несподіванки, переляку і т. ін.). Тихий стогін пришиває його до високого плота (Михайло Стельмах, Вел. рідня, 1951, 678).

4. перен., розм. Безпідставно приписувати кому-небудь щось, звинувачувати у чомусь. Твою Анничку.. засудили. Якусь там справу дівчині пришили, Вона в тюрмі згоріла, як свіча (Любов Забашта, Калин. кетяг, 1956, 147); — Як бачиш — все гаразд, все дозволено. — А ми тут боялися, що тоті лікарі пришиють тобі якусь хворобу — і пропав чоловік (Микола Ю. Тарновський, Незр. горизонт, 1962, 365).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 103.

Коментарі (0)