в означеннях
Тлумачення, значення слова «прискорений»:

ПРИСКО́РЕНИЙ, а, е.

1. Дієпр. пас. мин. ч. до прискорити. Ті нервово прискорені польки, коломийки та козачки були для них [панночок] мов остроги для коней (Іван Франко, VII, 1951, 244); Ех, з якою охотою він [Ігор] бігом побіг би зараз додому! Форма суворовця зобов'язує, і хлопчик пішов звичайним, але трішечки прискореним кроком (Іван Багмут, Щасливий день.., 1951, 119);
//  прискорено, безос. присудк. сл. За умов миколаївського режиму загинув Пушкін, передчасно помер Бєлінський, прискорено смерть Гоголя (Вітчизна, 10, 1964, 187).

2. у знач. прикм. Який відбувається частіше, в коротші, ніж звичайно, проміжки часу. Зловживання чаєм може викликати легку збудженість, неспокійний сон, прискорене серцебиття і порушення травлення (Українські страви, 1957, 284); Її високі груди раз у раз підіймаються від прискореного схвильованого дихання (Василь Кучер, Чорноморці, 1956, 411).

3. у знач. прикм. Який здійснюється, відбувається швидше, у стисліші, ніж звичайно, за звичайних умов, строки. — У Володі прискорений випуск в училищі, він одержав призначення на ваш фронт, — ворухнула блідими губами Катерина Ксаверівна (Леонід Первомайський, Дикий мед, 1963, 39); Комуністична партія, її Центральний Комітет накреслили шляхи і засоби більш прискореного розвитку сільського господарства (Комуніст України, 12, 1968, 10).

4. у знач. прикм., спец. Який характеризується постійним наростанням швидкості. Серед різноманітних змінних рухів зустрічаються рухи, в яких швидкість безперервно зростає. Такі рухи називаються прискореними (Курс фізики, I, 1957, 40).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 22.

Коментарі (0)