в означеннях
Тлумачення, значення слова «прискорювач»:

ПРИСКО́РЮВАЧ, а, чол.

1. техн. Прилад, пристрій для збільшення швидкості руху чого-небудь. Щоб забезпечити швидкий перехід від режиму холостого ходу до режиму навантаження,.. сучасні карбюратори устатковуються насосами-прискорювачами (Доценко та ін., Автомобіль, 1957, 82); Для розгону ракет передбачається застосувати прискорювачі реактивних двигунів авіаційного типу (Наука і життя, 8, 1958, 18).

2. перен. Те, що прискорює який-небудь процес, хід, розвиток чого-небудь і т. ін. Передача виробничого досвіду від покоління до покоління становить необхідну умову соціального прогресу, є його могутнім прискорювачем (Комуніст України, 4, 1962, 33); В умовах комуністичного будівництва соціалістичне змагання поряд з економічними функціями дедалі більше виконує роль прискорювача у формуванні нових моральних рис трудівників (Радянська Україна, 7.I 1973, 2).
Прискорювач заряджених частинок (часток) — установка, в якій електрони, протони, атомні ядра та іони легких атомів досягають кінетичної енергії десятків мільярдів електрон-вольтів. Серед багатьох установок, які використовуються у фізиці для дослідження атомного ядра, своїм масштабом вражають прискорювачі заряджених частинок (Наука і життя, 5, 1960, 11); В Радянському Союзі з 1954 року працює перша в світі атомна електростанція.. Збудовано найпотужніший у світі прискорювач часток — синхрофазотрон (Радянська Україна, 8.X 1957, 1).

3. Речовина, що сприяє прискоренню якого-небудь процесу. Винятково висока якість і ряду інших виробів нашого заводу, а саме: ..хлористого кальцію, який є прискорювачем твердіння в'яжучих матеріалів у будівельній справі (Наука і життя, 6, 1959, 22).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 23.

Коментарі (0)