в означеннях
Тлумачення, значення слова «прислуговувати»:

ПРИСЛУГОВУВАТИ, ую, уєш, ПРИСЛУЖУВАТИ, ую, уєш і рідко ПРИСЛУГУВАТИ, ую, уєш, недок., ПРИСЛУЖИТИ, служу, служиш, док.

1. заст. Виконувати обов'язки слуги, прислуги. Крім Марисі, прислуговує ще старша жінка Я нова, до обов'язків якої входить наносити дрова з підвалу, витріпати килим та доріжки, натерти підлоги (Ірина Вільде, На порозі, 1955, 131); Іван.. почував себе ніби винним за те, що ця ще молода жінка змушена, відмовившись від власного життя, за мізерну платню прислужувати панам (Петро Колесник, Терен.., 1959, 85); Наймит.. купцям годить, чужим людям прислугує (Марко Вовчок, I, 1955, 309);
//  Подавати й прибирати страви, напої за столом. Вечеря була багата. За столом прислуговували найняті лакеї в фраках та білих рукавичках (Нечуй-Левицький, V, 1966, 306); Слуга відчиняє двері з сусідньої кімнати, інші слуги лагодяться прислужувати при столі (Леся Українка, III, 1952, 402); Артем, перша скрипка, душа оркестру, учень кращих закордонних професорів музики, прислужував за столом як лакей (Оксана Іваненко, Тарасові шляхи, 1954, 175).

2. Робити кому-небудь послуги, догоджати комусь із чемності, ввічливості і т. ін. або запобігаючи перед ним. Насипає [Віталик] з банки перед Тонею мідій,.. сам їх розлущує і подає дівчині, подає трохи аж недбало, щоб вона не зазнавалась, не подумала, що він так уже біля неї упадає та прислуговує (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 231).

3. кому, перен. Іти на службу до когось, виконуючи які-небудь ганебні чи принизливі обов'язки. — Мені краще вбивати їх [фашистів], аніж прислужувати їм (Дмитро Бедзик, Дніпро.., 1951, 55); Ніколи не забуду твою гнівну розповідь про те, як.. мерзенно прислужували німецькому фашизмові українські буржуазні націоналісти — люті вороги народу (Костянтин Гордієнко, Цвіти.., 1951, 26).

4. тільки недок. Виконувати певні допоміжні обов'язки під час богослужіння. Вона побачила у вівтарі гайдука Сашку. На ньому був стихар з вишитими сріблом хрестами, і він тримав у руках кадильницю, прислуговуючи попові (Олесь Донченко, III, 1956, 60); Саме в Дерманському монастирі.. відбулася церковна комедія освячення націоналістичного прапора. Церемонію освячування відбув сам Симон — єпископ Острозький, якому прислуговувала ціла зграя попів (Юрій Мельничук, Коли кров.., 1960, 41); Паламарем дражнили Марка за те, що він часом прислужував у алтарі [вівтарі], надіваючи мальований стихар (Степан Васильченко, II, 1959, 313).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 24.

Коментарі (0)