в означеннях
Тлумачення, значення слова «прислужуватися»:

ПРИСЛУЖУВАТИСЯ, уюся, уєшся, недок., ПРИСЛУЖИТИСЯ, служуся, служишся, док.

1. кому і без додатка. Улесливо догоджаючи кому-небудь, запобігаючи перед ким-небудь, домагатися прихильності, уваги до себе. Марусяк літав селами..; ограбував пару менших дворів, війта одного пошарпав, аби не так уже занадто одверто прислужувався полякам (Гнат Хоткевич, II, 1966, 180); Удень, щоб прислужитися панові, комірниця мимохідь усе нашіптувала: і такий цей Тарас, і сякий (Оксана Іваненко, Тарасові шляхи, 1954, 50).

2. перев. док., чим і без додатка. Допомогти, стати у пригоді кому, чому-небудь у чомусь. За Вашу ідею.. я завжди стояла і буду стояти, а наскільки прислужуся їй ділом, се залежатиме від моїх сил і талану (Леся Українка, V, 1956, 133); Рад був [пан Никодим] прислужитися йому, чим тільки міг (Петро Колесник, Терен.., 1959, 329); Ми хочемо прислужитись нашій державі і дамо армії військових голубів для зв'язку (Олесь Донченко, I, 1956, 52); Видання УРЕ — першої національної української енциклопедії — велика подія в культурному житті нашої республіки, вона прислужиться всьому українському народові (Вітчизна, 6, 1968, 209);
//  Зробити послугу кому-небудь. Чабан Гадюку вбив, А комара, що прислужився І в пору розбудив, Спросоння тріснув так, що аж прилип до лоба (Леонід Глібов, Вибр., 1951, 89); — Вважала [Дмитриха] за свій обов'язок похвалити мене перед суддею, що я дуже красно говорив. Думала, що цим мені прислужиться. А то якраз навпаки (Лесь Мартович, Тв., 1954, 367);
//  Зробити щось приємне кому-небудь; догодити. Доля Тараса Григоровича вразила хазяїв до глибини душі. Хазяйка упадала біля гостя, не знаючи, чим ще почастувати його, як прислужитись, а чоловік її довго мовчав, потім глибоко зітхнув (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 90); Діти довго, з нетерплячою радістю чекали гостей і тепер одне поперед одного хотіли чимось прислужитись офіцерам (Олесь Гончар, I, 1954, 82).
 Добрим словом прислужитися кому — сказати кому-небудь щось приємне. Старший староста й каже: — Позвольте вам поклонитись і добрим словом прислужитись (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 56).

3. Виконувати свою функцію, своє призначення. Бінокль довго прислужувався Грицькові Макаровичу, коли йому треба було знати, що робиться на подвір'ї у брата (Юрій Яновський, II, 1954, 165); У цю хвилину на гору з проміжку вибрався Лагунський і оголосив урочисто: — Ну, починаємо! Усе добре. Проміжки ізольовані. Наші конопляні шланги добре нам прислужилися (Гордій Коцюба, Нові береги, 1959, 407).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 25.

Коментарі (0)