в означеннях
Тлумачення, значення слова «пристроюватися»:

ПРИСТРОЮВАТИСЯ, ююся, юєшся, недок., ПРИСТРОЇТИСЯ, оюся, оїшся, док.

1. розм. Прилаштовуватися де-небудь, куди-небудь, розміщуватися, розташовуватися десь. Пристроїтися на стільці;
//  Робити приготування до чого-небудь. — Давайте сфотографуємось на цьому місці, — запропонувала Леся. Ольга Петрівна заперечила: хай іншого разу, бо.. поки він [фотограф] пристроїться... (Микола Олійник, Леся, 1960, 47).

2. ким, де, куди і без додатка, розм. Влаштовуватися на якусь посаду, квартиру і т. ін. Послушники переважно на зиму пристроюються, а повесні розлазяться по всіх усюдах (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 141); [Грицько:] Ви беріть, скільки вам треба, поки скінчите науку. А там ви десь та пристроїтесь, будете заробляти — тоді й віддасте (Панас Мирний, V, 1955, 182); Погомоніли трохи, далі Оленка: — Я б вас прохала... як тепер пристроїтися мені вчителькою? (Архип Тесленко, З книги життя, 1949, 115); [Романюк:] З нашого села четверо на агрономів вивчились, а де вони? Два в області папери переписують, а два в столиці пристроїлись (Олександр Корнійчук, II, 1955, 240);
//  Виходити заміж або женитися. Яків, слава богу, пристроївся тепер... І пара якраз по йому пришилася — тиха та робоча, і живуть вони мирно та щасно (Панас Мирний, IV, 1955, 41);
//  рідко. Те саме, що пристосовуватися 1. Зовсім світ перевернувся! Про старе нічого вже було й думати, треба якось до нового пристроюватись (Панас Мирний, II, 1954, 260).

3. військ. Те саме, що пришиковуватися. Команда заспіла [застигла] кількох, особливо неквапливих, ще поза шеренгою, і вони, підходячи, пристроювались з лівого флангу (Юрій Смолич, V, 1959, 690); Догнавши, мовчки пристроївся [Яресько] в кінці колони до тих, що тягли артилерію (Олесь Гончар, Таврія.., 1957, 381);  * Образно. Саша відчував себе, як риба в воді. Якось просто й легко, без вагань і труднощів, пристроювався він на ходу, наче солдат до роти, до столичного життя (Олексій Полторацький, Повість.., 1960, 371).

4. діал. Прикрашатися, причепурюватися.  * Образно. Ціла хата.. мусила пристроюватись, мов молода для молодого. Все блищало, сяяло в ній (Ольга Кобилянська, I, 1956, 254); В золотеє буйне жито пристроїлась нива, — та не дала мені серпа доля нещаслива (Уляна Кравченко, Вибр., 1958, 43).

5. тільки недок. Пас. до пристроювати.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 46.

Коментарі (0)