в означеннях
Тлумачення, значення слова «притемнювати»:

ПРИТЕ́МНЮВАТИ, юю, юєш і ПРИТЕМНЯ́ТИ, яю, яєш, недок., ПРИТЕМНИ́ТИ, ню, ниш, док., перех.

1. Робити трохи темнішим. В тринадцять років він вже носив окуляри, це зробило трохи коротшим його довгий, пташиний ніс і притемнило неприємно світлі очі (Максим Горький, Діло Артам., перекл. за ред. Варкентін, 1950, 93);
//  Робити не таким яскравим (про джерело світла);
//  Прикривати від світла, трохи затемнювати, затінювати. — Чого ж? Я сміливісінько дивлюся, коли натраплю. Ви ж притемнюєте очі димчатими окулярами, — заперечив Синявін (Іван Ле, Міжгір'я, 1953, 390).

2. перен. Перевершувати кого-небудь своїми якостями, робити когось менш помітним. Регіна з усякого погляду притемнює її (Іван Франко, VI, 1951, 295);
//  Применшувати чиє-небудь значення, принижувати чиюсь роль і т. ін. Замковий відчував.. ще й інші тіньові закиди, які притемнювали його як завідувача відділом (Іван Ле, Право.., 1957, 235).

3. перен. Робити похмурим, сумним (очі, погляд, обличчя і т. ін.). Її обличчя можна було б назвати молодим, аби на очі не наслоїлись горе, смуток і тіні страждань, вони притемнили синій погляд і в сполосі тримали повіки й вії (Михайло Стельмах, Правда.., 1961, 342).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 59.

Коментарі (0)