в означеннях
Тлумачення, значення слова «приторкатися»:

ПРИТОРКАТИСЯ, аюся, аєшся і ПРИТОРКУВАТИСЯ, уюся, уєшся, недок., ПРИТОРКНУТИСЯ, нуся, нешся, док.

1. Дотикатися, доторкатися до кого-, чого-небудь. Люди, зітхаючи, обіймали свого Івана, тиснули йому руки або просто приторкалися до його одежі чи сивої, з прозеленню бороди (Михайло Стельмах, I, 1962, 440); — Таке життя, такий закон життя, — подумав Дорош, любовно розглядаючи майстерно зроблене гніздечко, але не приторкуючись до нього руками, щоб пташка не змандрувала геть (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 202); Спати товариш привів мене в клас. Тільки приторкнувся до постелі — здалося, немов аж осміхнулась подушка, розкриваючи мені м'які обійми (Степан Васильченко, I, 1959, 359).

2. перев. у сполуч. із запереч. не. Пробувати, куштувати, їсти що-небудь. Ще більше засмучена вернулася вона додому, дала вечеряти дітям, а сама й не приторкалася — слала постелі, замість вечері (Панас Мирний, III, 1954, 136); Він сидів розчервонілий весь, не приторкався ні до чого їстівного і тільки пригублював з бокала кислувате вино (Олесь Досвітній, Вибр., 1959, 260); — Я знову категорично повторив свій наказ про заборону пити морську воду, загрожуючи розстрілом кожному, хто до неї приторкнеться (Василь Кучер, Голод, 1961, 206).
[І] пальцем не приторкатися (приторкнутися) до чого: а) нічого не робити. Він згадував свій город і виноградник, той лад, який завела там Параскіца власними руками... адже ні Маріццогі ні він і пальцем не приторкнулися ні до чого (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 265); б) нічого не чіпати, не брати. Це єдина його заслуга.., що він і пальцем не приторкнувся до людського добра (Михайло Стельмах, II, 1962, 72).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 67.

Коментарі (0)