в означеннях
Тлумачення, значення слова «призма»:

ПРИЗМА, и, жін.

1. Многогранник з двома рівними паралельними основами-многокутниками і боковими гранями — паралелограмами. — Показуй хід рішення [задачі]. Я ніяк не доберу, який кут утворює площина, що перерізує призму навскіс (Павло Автомонов, Коли розлучаються двоє, 1959, 166).
Правильна призма — многогранник, основою якого є правильний многокутник; Пряма призма — многогранник, бокові грані якого перпендикулярні основам.

2. Тіло з прозорої речовини призматичної форми, перев. тригранник; використовується для розкладу складного світла, для зміни напрямку променів та інших цілей; застосовується в оптичних приладах. Ми знаємо фізичний аналізатор — призму, що розкладає біле світло на окремі кольори (Павлов, Фізіологія вищої нервової діяльності, 1951, 103); Призми і пластинки, виготовлені з кристалів кам'яної солі, що одержані штучно, відзначаються великою прозорістю для теплових променів (Наука і життя, 10, 1956, 14); Заходимо до кімнати [будинку-музею Гете], що, як лабораторія, геть заставлена оптичними приладами. Денне біле світло розпромінюється [розкладається] в призмах, переломлюється у штучних восьмигранних кристалах, забарвлюється кольоровими фільтрами (Іван І. Волошин, Дні.., 1958, 34);  * Образно. Брехня, шановний сер, Міраж... Ви гляньте в іншу призму, — Двадцятий вік не ваш, А наш, Вік щастя, комунізму! (Сергій Воскрекасенко, З перцем!, 1957, 128).
 Крізь (через) призму чого: а) з певного погляду, відштовхуючись від чого-небудь. Найбільш новаторські театри.. раз у раз вертаються до Софокла, Евріпіда, Шекспіра, Лопе де Вега. При цьому вони, звісно, подають глядачам цих геніальних драматургів у новому трактуванні, крізь призму сучасності (Максим Рильський, Веч. розмови, 1964, 173); Оцінку значення класичної поеми [«Енеїди» І. Котляревського] Шевченко дає крізь призму усної народної творчості, сприймання твору народом (Життя і творчість Т. Г. Шевченка, 1959, 64); б) під впливом чого-небудь. В моїй уяві крізь призму довгих літ і трагічної смерті того хлопчини його постать виросла понад свій дійсний розмір (Іван Франко, IV, 1950, 228); Душа моя вщерть виповнена тим коханням, і тому світ і людей, ба навіть природу, сприймаю через призму свого кохання (Ірина Вільде, Пов. і опов., 1949, 165); в) через що-небудь, шляхом чогось. З жахливими умовами праці робітників читач [повісті «Воа сопзігісіог» І. Франка] знайомиться часто крізь призму сприймання самого Германа (Історія української літератури, I, 1954, 539); Найперший тематичний цикл оповідань Олекси Слісаренка становлять новели про братовбивчу імперіалістичну війну, на яку письменник дивиться крізь призму сприймання рядового бійця (Радянське літературознавство, 10, 1965, 46).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, . — Стор. 616.

Коментарі (0)