в означеннях
Тлумачення, значення слова «психічний»:

ПСИХІ́ЧНИЙ, а, е.

1. Прикм. до психіка. Об'єктом дослідження визначного фізіолога [І. П. Павлова] та його школи була психічна діяльність (Наука і життя, 1, 1958, 37); Мислення виникло і розвивається в процесі суспільно-трудової діяльності людей. Справді, психічні процеси властиві і тваринам, але мислення властиве тільки людині (Логіка, 1953, 6); Наші розумові засоби підлягають.. психічним законам.. асоціації образів і ідей (Іван Франко, XVI, 1955, 252);
//  Пов'язаний з внутрішнім світом людини, її настроєм, почуттями тощо; душевний. Людина є член суспільства, і тому її психічні властивості формуються під вирішальним впливом суспільних умов життя (Борис Теплов, Психологія. Підручник для середньої школи, 1956, 3); Чи відомий вам такий психічний стан, коли за один рідний згук, один образ рідний ладен буваєш заплатити роками життя?.. (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 177); Ніколи до цієї хвилини Бронко не припускав, що психічні переживання можуть відтворятись [відтворюватись] з такою тотожністю (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 396);
//  Пов'язаний із порушенням психіки. Біохіміки нещодавно з'ясували, що психічні розлади, як і всякі інші захворювання, супроводяться порушенням обміну речовин (Наука і життя, 6, 1962, 36); Обидві тітки.. примічали в неї деякі прикмети психічного неладу (Нечуй-Левицький, IV, 1956, 252); Радість творчого успіху була жорстоко подавлена страховинним двопідвальним фейлетоном.. Це була справжня психічна травма (Олександр Довженко, I, 1958, 23).
 Психічна атака — атака, що розрахована на пригнічення психіки і волі противника і вносить паніку в його ряди. Ні на мить не спиняючи своєї психічної атаки, вони йшли на повний зріст вишикуваними лавами, чітко карбуючи крок (Іван Ле, Право.., 1957, 187); Тут [на Рейні] ще тривала своєрідна війна. Ще були атаки й контратаки, місцеві прориви, флангові удари, .. психічні атаки (Павло Загребельний, Європа. Захід, 1961, 98); Психічний склад; Психічна організація: а) особливості психіки певної людини. Особливо з матір'ю, од якої я дістав її психічну організацію, чутку і вражливу, ми були у великій приязні (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 233); б) особливості психіки людей певної нації, які склалися в ході історичного розвитку. Своєрідність умов матеріального життя народу, особливості його суспільно-історичного буття накладають певний відбиток на характер, психічний склад людей даної національної спільності (Народна творчість та етнографія, 3, 1957, 134); Психічні хвороби — розлади психіки людини, що виявляються у втраті здатності правильно відображати навколишній світ і реагувати на нього.

2. у знач. ім. психічне, ного, сер. Те саме, що психіка. Суть ідеалізму в тому, що першовихідним пунктом береться психічне; з нього виводиться природа і потім уже з природи звичайна людська свідомість (Ленін, 18, 1971, 220); І. П. Павлову вдалося подолати укорінений дуалістами розрив між психічним і фізіологічним, відрив мислення від нервових процесів (Наука і життя, 2, 1960, 51).

3. у знач. ім. психічний, ного, чол.; психічна, ної, жін., розм. Людина з хворою психікою.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 373.

Коментарі (0)