в означеннях
Тлумачення, значення слова «пил»:

ПИЛ, у, чол.

1. Дрібні тверді частинки землі, що перебувають у повітрі або вкривають поверхню чого-небудь; порохнява, порох. Сиділи [дітки] серед улиці і вироблювали з пилу то кавуни, то дині, то гарбузи (Панас Мирний, I, 1954, 53); У полі, скільки оком не зглянеш, як дим, курилася спалена суховієм рілля й вкривала чорним пилом їх обличчя і драні сорочки (Петро Панч, В дорозі, 1959, 48);  * У порівняннях. Ви [банкіри], як пил, що вдаль вітри женуть, як атоми, розвіяні й розбиті (Володимир Сосюра, II, 1958, 330);
//  Дрібна порошкоподібна маса. Борошняний пил висів у повітрі, а стіни, банти і постав були обсипані ним, як снігом (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 353); — До пари, яка подається в продувні чани, завжди чомусь потрапляє сажа, постійно є в ній вугляний і всякий інший пил, є навіть залізна іржа (Юрій Шовкопляс, Інженери, 1956, 183); Між небом і землею простяглися невидимі струни, і хтось тужливий грав на них сльози свої. Жалібним шумом вторували йому дерева і трусили водяним пилом (Гнат Хоткевич, II, 1966, 206);
//  перен. Те, що не являє ніякої цішюсті, не має значення; прах. — Не вбивайтесь дуже за мною, бо се гріх... та пом'яніть мою грішну душу... не жалуйте худоби; усе земля і пил (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 86); Для Сковороди царі — це прах, пил.. і цей прах — вихор по чистому полю розвіє (Павло Тичина, III, 1957, 105).
Аж (тільки) пил пішов [слідом, хмарою і т. ін.] — те саме, що Аж [пил] курить (див. куріти 2). Івась побіг до хати — Тільки пил пішов з землі (Платон Воронько, Три щастя, 1948, 44); Обертати (обернути) на пил що — знищувати якісь матеріальні або духовні надбання. Скільки турбот, сподіванок, скільки глибочезної, мов надра землі, і трудної любові батьківської може потрощити, обернути на пил, змішати з багном один недобрий син! (Іван І. Волошин, Місячне срібло, 1961, 6); Пилом припадати (припасти, покриватися, покритися і т. ін.): а) не мати вжитку (про предмети); втрачати інтерес до життя, бути пасивним, нікому не цікавим (про людей). Живу... Дивлюсь, як хата валиться; чую, що й сама я пилом припадаю — якось дурнішаю, якось туманію, наче жива у землю входжу... (Марко Вовчок, I, 1955, 278); б) забуватися, бути забутим ким-небудь. Принесла мені весна Те, що пилом вже припало. Знов земля мені тісна, Знов повітря мені мало (Олександр Олесь, Вибр., 1958, 372); Покривати (покрити, присипати, присипати і т. ін.) пилом [забуття] — забувати що-небудь. Німо і глухо поховала [Олімпія] своє чуття на дні серця, залила слізьми і присипала пилом забуття (Іван Франко, VII, 1951, 11); Розвіюватися (розвіятися, розлітатися, розлетітися) пилом (в пил) — переставати існувати; знищуватися. Для чого ж були роки, наповнені солдатчиною..? Щоб пилом розвіятись всім твоїм ілюзіям (Олесь Гончар, II, 1959, 439); Все старе розлітається в пил (Володимир Сосюра, I, 1957, 492).

2. розм. Те саме, що пилок 1. Мені б іти через тумани білі І проводжать в поля невтомних бджіл, Радіть, що знов у пасіку артілі Вони несуть з полів пахучий пил (Григорій Бойко, Про 17 літ, 1958, 49); Клубочиться степ золотим пилом цвітіння (Іван Цюпа, Назустріч.., 1958, 175).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 351.

Коментарі (0)