в означеннях
Тлумачення, значення слова «пилок»:

ПИЛО́К, лку, чол.

1. Сукупність клітин, що розвиваються в пиляках тичинок насінних рослин і беруть участь у їх розмноженні. Жовті палички цвіту [жита] тихо гойдались на волосинках вздовж колосків, і непомітний пилок золотився на сонці (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 392); Мільйон квіток — таку велику кількість джерел пилку і нектару — має відвідати бджола, щоб заготовити лише 100 грамів меду (Хлібороб України, 1, 1967, 47); Василько знає, де на сортодільниці випробується червона болгарська кукурудза, звідти він і візьме пилок для штучного запилення (Іван І. Волошин, Дні.., 1958, 153).

2. Особливий легкий наліт на крилах метеликів і на тілі деяких комах. Пилок на крилі метелика;
//  Схожий на пил наліт на овочах і фруктах. Виногради туго наллються соком, посивіють пилком (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 50); Цвіт садів уже давно осипався.. Опали й зморщені плоди яблунь, груш, абрикос, вишень, а ті, що залишились на гілках, зелені, покриті пилком, крупнішали, наливалися соками (Павло Автомонов. Коли розлуч. двоє, 1959, 662).

3. Зменш.-пестл. до пил 1. Побачивши на книгах пилок, поклав Шекспіра на стіл, дістав із-за мольберта ганчірочку (Олександр Ільченко, Серце жде, 1939, 240); Булані.. з копита беруть в кар'єр, і дві легенькі смуги снігового пилку іскрами колишуться і розбризкуються обабіч них (Михайло Стельмах, I, 1962, 71);  * У порівняннях. Дивиться [Ольга] на нічний Київ, на .. зорі, що тліють вгорі й срібним пилком одбиваються на плесі Дніпра (Семен Скляренко, Святослав, 1959, 51).
Пилком припадати (припасти, покриватися, покритися і т. ін.) — те саме, що Пилом припадати (припасти, покриватися, покритися і т. ін.) (див. пил). Одягнем шинелі, візьмемо з собою Пайок-одноденок, зупинимось де? І десь за тропою за голубою Дитинство і юність пилком припаде (Андрій Малишко, Звенигора, 1959, 68).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 352.

Коментарі (0)