в означеннях
Тлумачення, значення слова «письмо»:

ПИСЬМО́, а, сер.

1. тільки одн. Уміння писати, зображувати графічні знаки; спосіб такого зображення, писання. Мабуть, з усіх людських відкрить найдивовижнішим є письмо (Микола Руденко, Остання шабля, 1959, 290); Болгарія ділилась із Руссю своїм письмом. Вчителі їхні, Кирило і Мефодій, бували в Києві (Семен Скляренко, Святослав, 1959, 131);
//  Писання як навчальний предмет. У неї є зошит, і в ньому кожну сторінку розліновано на рядки — це зошит для письма (Олесь Донченко, VI, 1957, 424);
//  Уміння писати й читати; письменність (у 1 знач.). Якби її воля, привчилася б і письма: так тогді-бо незвичайно було, щоб дівка та вміла читати (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 312); Одне лихо гнітило молоду дідову душу: був дід Йосип, наче сліпий, не знав письма (Дмитро Бедзик, Дніпро.., 1951, 14);
//  заст. Орфографія. Юзя робила вже тільки ті орфографічні помилки у французькому письмі, які робила сама вчителька (Леся Українка, III, 1952, 662).
 На письмі — у письмовому вигляді. — Що ти за дурниці балакаєш? — промовив він [Осел]. — Ти цар над усіми звірями? Хто тобі се казав? Маєш то на письмі? (Іван Франко, IV, 1950, 51); Вітер синю тінь переганяв Через луги.. і через ліс, Уже вечірнім діткнутий промінням. Усе це довго на письмі виходить І в пам'яті лишило довгий слід (Максим Рильський, II, 1960, 76).

2. тільки одн. Зовнішній вигляд написаного; почерк. Гарним письмом засіяла Оленка.. лист; усяке б здивувалось, що так недавнечко ще вона письменною стала (Пантелеймон Куліш, Вибр., 1969, 280); Це був дуже простий шифр: у звичайному листі, написаному похилим письмом, деякі літери писалися прямо (Леонід Смілянський, Сашко, 1957, 98).

3. тільки одн. Те саме, що писемність 1. Ротмістр подивився на пергамент, списаний чорними гачками східного письма, на.. печатку й люто кинув ярлик отаманові в очі (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 385);  * Образно. Нахиливши голову, Максим пильно дивиться в глибінь, мов читав книгу. І звичайне письмо затопленого дна неждано починає проростати картинами підводного царства (Михайло Стельмах, I, 1962, 434).
Готичне письмо див. готичний 1.

4. розм. Те саме, що лист (див. лист 2 2). Прибіг вінець з письмом к Латину, Нерадісну привіз новину, Князь Тур йому війну писав (Іван Котляревський, I, 1952, 183); Ми довго в морі пропадали, Прийшли в Дар'ю, на якор [якір] стали; З Ватаги письма принесли, І всі тихенько зачитали (Тарас Шевченко, II, 1963, 97); Марта, коли Опанас скінчив письмо, наче помолоділа надіями сина і пішла до печі рівна та бадьора, щоб дати пополуднувати дітям (Григорій Косинка, Новели, 1962, 76).

5. тільки одн., розм. Створення літературно-художніх творів. Маючи нахил і любов до письма, він [імператор Костянтин VII] написав навіть цілий трактат «Про управління імперією» і ще один трактат «Про народи» (Семен Скляренко, Святослав, 1959, 131);
//  Стиль, мапера написання літературно-художніх творів та виготовлення творів мистецтва. Конче пришлю Вам коректуру та уважатиму своїм обов'язком зберегти всі особливості Вашого письма (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 261); Англійці хвалилися, ніби їхня художня кінематографія відзначається високою якістю реалістичного письма і що цим вони завдячують саме тому, що їх режисери художньої кінематографії пройшли через документальну кінематографію (Олександр Довженко, III, 1960, 220).

6. тільки одн. Відтворення музики за допомогою нотних знаків. В кантаті «Кавказ» Людкевич виявив себе прекрасним знавцем хорового письма (Мистецтво, 1, 1963, 6).

7. Засоби створення малюнка в живописі. Повз почесну варту високих китайських ваз, повз потемнілі портрети старовинного письма капітан швидко пішов нагору (Олексій Полторацький, Повість.., 1960, 8); Користуючись прийомами лубкового письма або малюючи цілком фантастичні сценки з життя неземних істот, художниця, насамперед, дбає про найвиразніше мистецьке втілення своєї думки (Народна творчість та етнографія, 3, 1966, 13).

8. заст. Писаний або друкований твір; звичайно газета чи журнал. Отець Спиридон був надзирателем невеличкої, хоть досить багатої на старі книги і письма бібліотеки монастирської (Іван Франко, VIII, 1952, 136); Давно вже на Україні відчувається потреба такого письма, як Ви хочете видавати (Агатангел Кримський, Вибр., 1965, 582).
 [Святе] письмо — книги Ветхого і Нового завіту, — Панотець, посидівши і поговоривши дечого з письма, пішов додому (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 85); — Працюй, Іване, — пан казав, — І не вважай на втому: Від бога нам такий закон В його письмі святому (Володимир Самійленко, I, 1958, 208).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 366.

Коментарі (0)