в означеннях
Тлумачення, значення слова «рабський»:

РА́БСЬКИЙ, а, е.

1. Стос. до раба (у 1 знач.). При рабській праці навіть та частина робочого дня, протягом якої раб заміщає лише вартість своїх власних життєвих засобів, протягом якої він фактично працює тільки на самого себе, являє собою працю на хазяїна (Карл Маркс, Капітал, т. I, кн. I, 1952, 537); Сирітка кинула куркульську родину, в якій жила на рабському становищі й невільницькому праві, прийшла однієї осінньої темної ночі до комуни (Юрій Яновський, II, 1954, 158);
//  Власт. рабові. [Деїфоб:] Се рабська мова! Царівна так би не сказала зроду (Леся Українка, II, 1951, 279);
//  Який виражає покору, догідливість. З рабським ушанованням [ушануванням] розступилися монголи перед незнайомим приїжджим, що говорив їх мовою (Іван Франко, VI, 1951, 64); Другий такий же [чужинець] похапцем, тремтливим рабським голосом перекладав ту промову (Іван Ле, Міжгір'я, 1953, 62).

2. перен. Заснований на сліпому, некритичному ставленні до кого-, чого-небудь. Франко закликав українських письменників не до рабського копіювання і наслідування творчості російських письменників, а до творчого продовжування кращих традицій російської літератури (Радянське літературознавство, 18, 1955, 157).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 426.

Коментарі (0)