в означеннях
Тлумачення, значення слова «рак»:

РАК 1, а, чол.

1. зоол. Покрита панцером безхребетна прісноводна тварина класу членистоногих з великими клішнями біля голови і черевцем, схожим на хвіст. Не минуло й години, а Ґава мав уже цілу копу здоровенних раків в торбі (Іван Франко, III, 1950, 51); Діти печерували у Боровиці раки, лапаючи руками під каміннями (Нечуй-Левицький, II, 1956, 137); Василько впіймав у картуза чорного вусатого рака (Олесь Донченко, Пісня.., 1947, 61);  * У порівняннях. Івась, узявшись за землю руками, ліз задом як рак і страшно бризкав ногами (Панас Мирний, I, 1954, 249). Рак-самітник — один з видів десятиногих раків, що ховає своє м'яке черевце в черепашку і виставляє з неї тільки клішні та передні пари ніжок.
Вишептавсь як рак у торбі див. вишептатися; Годувати раків див. годувати; Доки (коли, поки, як) рак свисне — у невизначеному майбутньому, невідомо коли; ніколи. [Варка:] Доки рак свисне, аж тоді тобі Конаш віддасть останні [гроші] (Марко Кропивницький, II, 1958, 191); Цар вернеться, коли рак свисне! (Українські народні прислів'я та приказки, 1955, 338); — Е, чого захотіла! Клуб юннатів! — роздратовано промовив Тарас, для якого клуб юннатів теж був мрією. — Як рак свисне (Юрій Мокрієв, Острів, 1961, 6); Знати (чути), де раки зимують див. зимувати; Пекти (напекти, спекти) раків (рака) — червоніти від сорому, ніяковості і т. ін. І директор, і вчителі запитально дивились на Курила. А він пік раків посеред кімнати (Юрій Збанацький, Курилові о-ви, 1963, 174); Напік же пан Терешко раків, як і сам розглядів, що справді салдат [солдат] намальований, і що увесь базар з нього глузує! (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 20); Государ всія Русі спік рака, обличчя хутко спаленіло плямами, котрі дедалі гарячіше проступали крізь тоненьку шкіру вилиць та щік (Олександр Ільченко, Козацькому роду.., 1958, 557); Піти раків (раки) ловити див. ловити; Показати, де раки зимують див. зимувати; Почервоніти як рак — дуже засоромитися, зніяковіти. — Але ж парубок який! — весело відповів Каленик Романович. — З шибки вирізав круг, як під циркуль! — Від такої рекомендації Рубін почервонів як рак, і опустив голову (Іван Сенченко, Опов., 1959, 18); Сісти (лишитися) як (наче і т. ін.) рак на мілині (на мілкому) див. мілина і мілкий; Червоний мов (як, наче і т. ін.) рак — про людину, в якої через надмірне збудження, хвилювання і т. ін. червоніє обличчя від великого припливу крові. Від люті став Штрайбель червоний як рак... (Іван Нехода, Хто сіє вітер, 1959, 206); Як раки з мішка див. мішок.

2. у знач. присл. рака, раком, розм. Низько нахилившись, упершись руками в землю.
Догори раком — вверх основою, дном і т. ін. Одинадцять твоїх самольотів — як корова язиком злизала! А вісім згорілих танків — це тобі жук на паличці? А шістдесят п'ять машин догори раком? (Юрій Яновський, I, 1954, 67); Лазити рака див. лазити; Лізти раком див. лізти; Ставати (стати) рака (раком) див. ставати.

3. перен. Прикріплений до жердини гачок, яким витягають воду з криниці. Учитель прийшов з довгою тичкою, на одному кінці якої був прикований залізний «рак», що ним витягають відра (Василь Кучер, Трудна любов, 1960, 491).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 443.

Коментарі (0)

РАК 2, у, чол.

1. мед. Злоякісна пухлина на зовнішніх або внутрішніх органах людини чи тварини. До всебічних наукових досліджень з проблеми раку залучаються найвидатніші радянські вчені (Наука і життя, 8, 1956, 39); Лікування раку провадиться комплексно — поряд з хірургічною операцією застосовується рентгенотерапія, а також хіміотерапія (Вечірній Київ, 3.XI 1958, 2).

2. Хвороба рослин, яка виявляється в утворенні наростів, напливів або ран на їх стеблах і корінні. Рак сосни спричинюють іржасті гриби (Лісівництво і полезахисне лісорозведення, 1956, 145); Чорний рак (антонів вогонь) належить до небезпечних хвороб яблуні й груші, зустрічається іноді і на інших плодових культурах (Захист рослин.., 1952, 504).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 444.

Коментарі (0)

РАК 3, а, чол., астр. Одне з дванадцяти сузір'їв зодіаку, розташоване в північній півкулі неба. Пройшовши сузір'я Близнят, Сонце входило в сузір'я Рака (Бесіди про всесвіт, 1953, 12).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 444.

Коментарі (0)