в означеннях
Тлумачення, значення слова «ракета»:

РАКЕ́ТА, и, жін.

1. Наповнений піротехнічною сумішшю снаряд, який при спалахуванні злітає високо в повітря; використовується для світлової сигналізації, освітлення місцевості, фейєрверків і т. ін. Ракети лускали високо під хмарами, розсипаючися градом кровавих іскор (Іван Франко, II, 1950, 62); По серії зелених ракет мала початись нічна атака (Олесь Гончар, III, 1959, 98); Десь за лісом злітали ракети, і зелені тіні освічували чорні стовбури дерев (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 492); — Так він ото дочку в Огиря й схватив собі. Там весілля таке було! З району начальство приїздило, ракети пускали (Андрій Головко, II, 1957, 12);  * У порівняннях. Тріщить площа, стріляють гори, а зорі над нами такі великі, наче ракети (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 412).

2. Літальний апарат або пристрій з реактивним двигуном. Вступ нашої країни в період розгорнутого будівництва комуністичного суспільства ознаменований великою перемогою — запуском радянської космічної ракети (Комуніст України, 1, 1959, 2); В вишині, там, де зорі огнисті, мчить ракета в космічній імлі... (Володимир Сосюра, Так ніхто.., 1960, 9); — Багатоступінчата ракета у міжпланетному рейсі, то була його [К. Е. Ціолковського] мрія (Натан Рибак, Час, 1960, 665);
//  військ. Бойовий снаряд, який приводиться в рух реактивною силою. Наші конструктори створили також ракети, які, в разі нападу на нашу країну, можуть поразити будь-яку базу в Європі (Радянська Україна, 20.XI 1957, 2).
Балістична ракета див. балістичний; Ракета-носій — останній ступінь багатоступінчатої ракети, за допомогою якої виводять на орбіту штучний супутник, космічний корабель і т. ін. Для запуску такого супутника [Землі] потрібна була ракета-носій дуже великої потужності (Наука і життя, 8, 1958, 14).

3. Невелике судно на підводних крилах, яке рухається з великою швидкістю. Швидко доїхали до річкового вокзалу, зайняли місця на ракеті, і байдак XX століття помчав нас по водах Дніпра-Славутича (Народна творчість та етнографія, 2, 1968, 46).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 444.

Коментарі (0)