в означеннях
Тлумачення, значення слова «рефлекс»:

РЕФЛЕ́КС, у, чол.

1. фізл. Реакція живого організму людини чи тварини на зовнішнє подразнення, яка відбувається за участю центральної нервової системи. Кожна реакція організму тварини відбувається за принципом рефлексу, тобто є відповіддю на зовнішні впливи (Борис Теплов, Психологія. Підручник для середньої школи, 1956, 9); Вперше ідея рефлексу до вивчення психічної діяльності була застосована І. М. Сєченовим (Наука і життя, 2, 1960, 50); Змучений вкрай Смаковими рефлексами, Кинув [виделку] на стіл: — Щоб ти [повар] сказився З своїми біфштексами! Цупиш, гризеш, як постіл! (Степан Олійник, Вибр., 1959, 203);
//  Несвідома мимовільна реакція, викликана зовнішнім подразником. І знову (це вже було рефлексом) вона посміхнулася, але в той же час погасила усмішку, поправила волосся, що впало на обличчя (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 425).
Безумовний рефлекс див. безумовний; Ланцюговий рефлекс див. ланцюговий; Умовний рефлекс див. умовний.

2. мист. Зміна забарвлення предмета, яка виникає, коли світло, відбившись від навколишніх об'єктів, падає на цей предмет. Мряка поволі підносилася, а, пронизана червоним блиском, зависала над могилами рожевим рефлексом, як мрії, надії й бажання молодості (Наталія Кобринська, Вибр., 1954, 186); Жовтаво-червоні відтінки на верхів'ї дерев, що були ніби рефлексами сонця над заходом, свідчили про прив'ядання в природі (Ірина Вільде, Сестри..., 1958, 24).

3. Наслідок, результат чого-небудь; вторинне явище, викликане іншим явищем. Такий був перший організаційний рефлекс нашого міста на визволення (Степан Тудор, Вибр., 1949, 345); Встановленим фактом є зв'язок уражень глоткових мигдаликів з ураженням серця, так званий тонзило-кардіальний рефлекс (Знання та праця, 12, 1966, 4);
//  Вплив чого-небудь на щось. Ми мусимо бачити у «Народних оповіданнях» [М. Вовчка] більш мимовільний рефлекс російської літератури школи Тургенєва (Михайло Драгоманов, I, 1970, 157).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 518.

Коментарі (0)