в означеннях
Тлумачення, значення слова «регулювати»:

РЕГУЛЮВАТИ, юю, юєш, недок., перех.

1. Впорядковувати що-небудь, керувати чимось, підкоряючи його відповідним правилам, певній системі. Вуйко держав мене в вічнім страсі, в вічній погрозі. Строгі його приписи регулювали моє життя так, як накручений годинник (Іван Франко, I, 1955, 345); Було щось дуже знайоме в цій дівочій постаті. Може, я бачив її біля розбомблених сталінградських переправ, коли вона регулювала рух машин сигналами своїх прапорців? (Семен Журахович, Вечір.., 1958, 288); Значення нервової системи полягає в тому, що вона регулює і погоджує роботу всіх органів, пристосовує її до умов середовища, які постійно змінюються (Анатомія і фізіологія людини, 8 кл., 1957, 140).

2. також чим. Домагатись нормальної роботи машини, установки, механізму і т. ін., забезпечуючи злагоджену взаємодію складових частин, деталей. Сам Сакій став на штурвал хедера, а комбайнерові порадив регулювати мотором (Іван Ле, Історія радості, 1947, 206); При сівбі кукурудзи ми регулюємо сівалки так, щоб покласти по два зерна в гніздо (Радянська Україна, 2.II 1962, 2);
//  Зменшуючи або збільшуючи швидкість, величину і т. ін., досягати потрібної сили, належного ступеня вияву чого-небудь. Температуру плавлення кристалічних речовин можна регулювати. В результаті дослідів установлено, що вона безпосередньо залежить від тиску (Наука і життя, 10, 1956, 13); Напівпровідники.. регулюють величину струму і напруги (Знання та праця, 1, 1965, 2).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 480.

Коментарі (0)