в означеннях
Тлумачення, значення слова «реп'ях»:

РЕП'Я́Х, а, чол.

1. Бур'ян родини складноцвітих з чіпким суцвіттям і з колючками. Під полом лежали усякі трави і коріння: .. дурман, усякі реп'яхи, куряча сліпота та й багато дечого (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 189); Не годилося б, на мій погляд, в'язати оцей застарілий реп'ях в один букет з пахучими польовими квіточками (Панас Мирний, V, 1955, 391); Стала б їсти [пташка], так глибокий Сніг сугорбками замів Й очерету ствіл високий І бадилля реп'яхів (Яків Щоголів, Поезії, 1958, 384).

2. Колюча чіпка головка, суцвіття цієї рослини. Хлопці з веселим гуком розбіглись на дві ватаги. Пани зразу почали вмощувати собі з бур'яну великі животи, ліпили на лоб і на груди замість кокардів і ґудзиків реп'яхи (Степан Васильченко, I, 1959, 213); Брів [Давид] бур'яном у двір, де будівлі цегляні. Чіплялись реп'яхи до шинелі (Андрій Головко, II, 1957, 17);  * У порівняннях. Пріська так реп'яхом за нього [Нечипора] і держиться (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 104).
Приставати (пристати) реп'яхом; Приставати (пристати) мов (як, наче і т. ін.) реп'ях див. приставати; Причіплюватися (причіплятися, причепитися) як (мов, немов і т. ін.) реп'ях див. причіплюватися.

3. перен., розм. Про причіпливу людину. Аж ось наздоганяє його Петро Шраменко. — Чого ще оцей бабський реп'ях од мене хоче? — каже, зупинившись, Кирило Тур (Пантелеймон Куліш, Вибр., 1969, 192).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 512.

Коментарі (0)