в означеннях
Тлумачення, значення слова «решето»:

РЕ́ШЕТО, а, сер.

1. Господарська річ у вигляді дерев'яного обода з натягнутою з одного боку сіткою для просіювання чого-небудь (перев. зерна, борошна). Йон скоса поглядав уже на Гашіцу, на її сильні, жилаві руки, якими вона зручно трясла решето, віючи зерно та засипаючи половою, мов снігом, увесь гарман (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 251); На другий день нікуди з дому не виходив [Давид]. Порався по господарству, з батьком у клуні зерно точили на решето на продаж: у неділю ярмарок у Щербанівці (Андрій Головко, II, 1957, 83);  * Образно. Не було й крихти радості в Безбородька. Він звідусіль стягав різні думки, шеретував [решетував] їх на своєму решеті, але мало було толку з цієї роботи (Михайло Стельмах, Правда.., 1961, 251);  * У порівняннях. Сорочка, зв'язана узлами, Держалась всилу на плечах, Попричепляна мотузками, Як решето, була в дірках (Іван Котляревський, I, 1952, 130); Пика [у катюги], як решето, була поковиряна віспою (Олекса Стороженко, I, 1957, 375).
Голова (пам'ять), як [те] решето — дуже погана пам'ять. Тепер то я тілько довідався, що в мене пам'ять стала, як те решето (Панас Мирний, V, 1955, 346); Ловити решетом (у решето) див. ловити; Носити воду решетом, ірон. — робити що-небудь даремно, марно витрачати час. Богуна ловити, що воду решетом носити (Яків Качура, Вибр., 1953, 119); Попа в решеті возити, заст. — брехати під час сповіді. Надокучило мені каляться з нечистою силою... та до того ще й така думка: чи не доведеться мені за цю пекельну кумпанію возить попа в решеті? (Марко Вовчок, VI, 1956, 270); Пройти (перейти) крізь сито й решето див. сито 2; Решетом не накрити, жарт. — дуже товсте (про обличчя). Пика така, що й решетом не накрити, а на голові дрібушечки та кучері (Марко Вовчок, VI, 1956, 301); У решеті повозити кого — обдурити кого-небудь. Він самого розумного у решеті повозить та з нього ж нишком собі і поглузує (Данило Мордовець, I, 1958, 138); Чудеса (диво) в решеті — уживається для вираження здивування з приводу чогось. — Чудеса в решеті! Аж незручно якось, сплутав... Думав, що артистка, а насправді.. — Що насправді, тату?.. — Інженерка (Василь Минко, Ясні зорі, 1951, 55); Як води у решеті — зовсім нема. Стільки правди, як у решеті] води (Українські народні прислів'я та приказки, 1963, 165).

2. Пристрій у сільськогосподарських машинах та установках для просіювання і сортування зерна. Підсівне решето [комбайна] очищує зерно від насіння бур'янів та інших дрібних засмічувачів (Механізація і електрифікація.., 1953, 209); При роботі на зерноочисних машинах треба для зменшення втрат насіння додержувати таких правил: 1. Залежно від засміченості вороха підбирати відповідні решета (Технічні культури, 1956, 78); Регулюючи зерноочисні машини і підбираючи решето (для пшениці розмір отворів 2,3 міліметра і більше), досягають відбору важкого за вагою і вирівняного за крупністю зерна (Хлібороб України, 1, 1968, 16).

3. рідко. Народний музичний ударний інструмент, рід бубна; тамбурин. Тільки решета гули та бряжчали серед галасу й гаму, та вискакували з шуму дуже тонкі жіночі голоси (Нечуй-Левицький, II, 1956, 182); Заграла скрипка, тугий бас,.. решето, цимбали; І молоду в веселий час Дівки до шлюбу убирали... (Степан Руданський, Тв., 1959, 66).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 524.

Коментарі (0)