в означеннях
Тлумачення, значення слова «революція»:

РЕВОЛЮ́ЦІЯ, ї, жін.

1. Докорінний переворот у житті суспільства, який призводить до ліквідації віджилого суспільного ладу і утвердження нового, прогресивного. Революційна боротьба робітників і селян свідчила про те, що в країні назрівала революція (Історія УРСР, I, 1953, 578); Лютнева революція означала крутий перелом в історії нашої країни.. Вона була першою переможною народною революцією епохи імперіалізму (Комуніст України, 2, 1967, 34); На майдані коло церкви революція іде. — Хай чабан! — усі гукнули, — за отамана буде (Павло Тичина, I, 1957, 56); Велика Жовтнева соціалістична революція звільнила від царських пут український народ, забезпечила йому повну можливість будувати свою державність, літературу і мистецтво (Петро Панч, В дорозі, 1959, 249);  * Образно. Щоб спинить революції кроки, щоб лишились рабами раби, — спорожняла Антанта глибокі порохові свої погреби (Іван Гончаренко, Вибр., 1959, 96);
//  Революційні ідеї. — Ви боже і цареве око в селі, так обідайте і дивіться за ним [учителем]! Невже ви не розумієте, що школи сіють революцію? (Михайло Стельмах, I, 1962, 269);
//  Складова частина назви ордена — високої урядової нагороди. У дні урочистого святкування 50-річчя Радянської України наша республіка була нагороджена орденом Жовтневої Революції (Комуніст України, 1, 1968, 7).
Буржуазна революція — докорінний переворот у житті суспільства, який призводить до знищення феодального ладу і заміни його капіталістичним ладом. Буржуазна революція в Англії — це захоплення влади буржуазією, яка очолила разом з новим дворянством народне повстання проти феодального дворянства та короля, що правив самодержавно (Нова історія. Підручник для 8 кл., 1956, 9); Соціалістична (пролетарська) революція — повалення влади буржуазії і встановлення диктатури пролетаріату. Український народ глибоко пишається тим, що він перший слідом за російським народом став на шлях соціалістичної революції (Наука і життя, 12, 1957, 1).

2. Переворот у якій-небудь галузі, що призводить до докорінного перетворення, удосконалення чого-небудь. Пара й машина вчинили революцію в промисловості (Маніфест комуністичної партії, 1947, 47); Зміни і перетворення в західних областях УРСР не обмежились лише галуззю економіки. Тут відбулась справжня культурна революція (Наука і життя, 9, 1959, 2); В умовах науково-технічної революції все більше зростає роль науки в розвитку продуктивних сил, в розв'язанні завдань комуністичного будівництва (Матеріали XXIV з'їзду КП України, 1971, 44).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 475.

Коментарі (0)