в означеннях
Тлумачення, значення слова «режим»:

РЕЖИ́М, у, чол.

1. Державний лад, спосіб правління. Все полетіло шкереберть, все, що було таке звичне раніше, ще за старого режиму. Хоча старого, царського, режиму доктор Драгомирецький теж не похваляв... (Юрій Смолич, Мир.., 1958, 23); Семінарія.. готувала з своїх вихованців вірних слуг самодержавного режиму (Історія української літератури, II, 1956, 350); Імперіалізм породив фашизм — режим політичного терору і таборів смерті (Комуніст України, 7, 1969, 20).

2. Точно встановлений розпорядок життя, праці, відпочинку і т. ін. — Одна я знаю, як він багато працює! — сказала Ірма. — Коли б не його вміння дотримувати залізного режиму, — давно б звалився (Ігор Муратов, Свіже повітря.., 1962, 15); — То первісна людина мусила з рання й до ночі полювати, щоб чим-небудь набити свій неандертальський живіт, а для сучасної людини потрібен інший режим, праця її — це тільки підвалина для мислі (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 113); Юрій говорив, що вже давно мріяв потрапити в санаторій з таким чудовим режимом (Вадим Собко, Граніт, 1937, 111).
 Постільний режим див. постільний.

3. Система заходів, правил, запроваджуваних для досягнення певної мети. Режим виховання гібридів в селекційному саду академії і старанний добір кращих дерев допомогли виділити найбільш високоврожайні, які до того ж мають красивий зовнішній вигляд (Хлібороб України, 6, 1969, 26).
Режим економії — принцип господарювання, який передбачає досягнення найкращих наслідків при найменших витратах шляхом збереження трудових, матеріальних та фінансових ресурсів. Використання всіх резервів, посилення режиму економії, боротьба з безгосподарністю, марнотратством і надмірностями — це не короткочасна кампанія (Матеріали XXIV з'їзду КПРС, 1971, 73).

4. Певні умови, необхідні для забезпечення роботи, функціонування, існування чого-небудь. Під впливом органічних добрив ґрунт збагачується на всі необхідні для живлення рослин елементи, поліпшується повітряний і водний режим, посилюються біологічні процеси (Добрива та їх використання, 1956, 8); Коли відцентровий і вакуумний регулятори добре відрегульовані, вони забезпечують правильне випередження запалювання на всіх режимах роботи двигуна (Доценко та ін., Автомобіль, 1957, 127).
Режим ріки — закономірні зміни стану річкового потоку в просторі і часі. Навіть незначні зміни нормального режиму річок примушують спеціалістів замислюватись над їх впливом на якість води, розробляти відповідні заходи та рекомендації для водопостачальників, рибоводів тощо (Вечірній Київ, 24.II 1970, 4).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 485.

Коментарі (0)