в означеннях
Тлумачення, значення слова «резонанс»:

РЕЗОНА́НС, у, чол.

1. спец. Явище різкого зростання амплітуди коливань у коливальній системі, що настає при певній частоті зовнішнього впливу на цю систему. При певній умові коливання можуть досягати найбільшої амплітуди, виникає так зване явище резонансу (Радіолокація та її застосування, 1958, 5); Явище резонансу широко застосовується в радіотехніці. З цим явищем, наприклад, ми зустрічаємося при настроюванні радіоприймача на яку-небудь передавальну радіостанцію (Курс фізики, III, 1956, 234); Резонанс виникає внаслідок збігу власної частоти коливального контура і частоти генератора. Інакше кажучи, при резонансі генератор «розкачує» контур в такт з його власними коливаннями (Основи радіотехніки, 1957, 94).

2. Здатність деяких приміщень, предметів, простору збільшувати силу і довжину звуку. Піаніно було гарненьке, а висока зала мала чудовий резонанс, аж луна лящала по світлиці (Нечуй-Левицький, III, 1956, 232); — За Батьківщину! — ще раз дивним голосом гукнув Брянський, і Черниш не впізнав його сильного голосу, наче зміненого резонансом чужих гір (Олесь Гончар, I, 1954, 107); Вибухи стократ посилювалися великим резонансом серед кам'яних скель, що обступали акваторію порту з трьох боків (Василь Кучер, Голод, 1961, 34).

3. перен. Відгомін, відгук, дія як відповідь на що-небудь. Ви знаєте, який резонанс викликала подія, коли товариш, Береговенко звільнив з тресту багатьох інженерів (Олекса Гуреїв, Життя.., 1954, 144); Грандіозним і щодо резонансу, і щодо масштабності заходів, і щодо кількості видань було святкування 100-річчя з дня народження І. Франка (Радянське літературознавство, 4, 1958, 120); Викликало [повстання] широкий резонанс в усій країні. Імператор Маврікій був повалений і престол захопив вождь повсталих Фока (Нариси стародавньої історії УРСР, 1957, 353).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 488.

Коментарі (0)